Flash News

E-TJERA

Emigrantët në Londër festuan Pavarësinë me fishekzjarrë dhe Audi e Mercedez-ë, policia arreston disa prej tyre

Emigrantët në Londër festuan Pavarësinë me

Mijëra shqiptarë ‘zbarkuan’ mbrëmë në rrugët e Londrës për të 'festuar ditën e pavarësisë' me policinë që konfirmon se janë arrestuar për të qëlluar fishekzjarre dhe hedhur shishe.

Mijëra shqiptarë ‘zbarkuan’ mbrëmë në qendër të Londrës për të festuar ditën e pavarësisë.

Dailymail shkruan se rrugët rreth Westminsterit u bllokuan nga turma e shqiptarëve që valëvitnin flamujt kuq e zi dhe ndeznin fishekzjarre, me Audi, Mercedes dhe makina sportive të konvertueshme që shiheshin duke lëvizur në trotuar dhe duke i rënë borive.

Disa njerëz u panë duke valëvitur flamuj teksa qëndronin nëpër çatitë e automjeteve në lëvizje, ndërsa trafiku i rregullt në përpjekje për të kaluar nëpër kryeqytet u ndal pasi tubimi shkaktoi mbylljen e rrugëve.

Emigrantët në Londër festuan Pavarësinë me

Policia Metropolitane konfirmoi se arrestoi shumë prej tyre pasi disa hodhën fishekzjarrë drejt turmës, ndërsa të tjerë dyshohet se hodhën shishe drejt oficerëve.

Videoja e shpërndarë në mediat sociale tregonte demonstruesit që udhëtonin nëpër kryeqytet përpara monumenteve të tilla si Syri i Londrës dhe Big Beni me flamuj shqiptarë.

Emigrantët në Londër festuan Pavarësinë me

Në një video, një fëmijë i vogël shihet duke qëndruar në këmbë përmes çatisë së një makine me një flamur shqiptar të mbështjellë rreth tij, ndërsa fishekzjarrët lëshoheshin aty pranë.

Fishekzjarret e forta u lëshuan ndërsa vargu i gjatë i automjeteve u binin vazhdimisht borive për të festuar pavarësinë e Shqipërisë, e cila përkujtohet çdo vit më 28 nëntor.

Kombi i vogël evropian u bë i pavarur në atë datë në vitin 1912, vetëm 111 vjet më parë.

Në një seri postimesh në X (i njohur më parë si Tëitter), Met konfirmoi se ishin raportuar shkelje të shumta gjatë demonstratës.

Emigrantët në Londër festuan Pavarësinë me

Herët në mbrëmje forca shkroi: 'Oficerët kanë ndaluar disa autokolona automjetesh që kanë udhëtuar në qendër të Londrës këtë mbrëmje.

Emigrantët në Londër festuan Pavarësinë me

“Një numër drejtuesish janë raportuar për kundërvajtje në drejtim të automjetit dhe disa automjete janë sekuestruar. Oficerët do të vazhdojnë të merren me sjellje antisociale.

Policia më vonë vlerësoi se 'rreth 1000 njerëz' ishin mbledhur në rrugën Belvedere si pjesë e festimeve, me mbylljen e rrugës midis York Road dhe Concert Hall Approach.

Forca më vonë tha se një grup i shkëputur demonstruesish u mblodhën pranë Stacionit Ëaterloo, ku u përleshën me policinë.

 

Të fundit