Flash News

E-TJERA

ESPN: Ka treguar se është gati për luftë, Shqipëria mund të kalojë në fazën eliminatore të Euro 2024

ESPN: Ka treguar se është gati për luftë, Shqipëria

Grupi B një nga grupet më të frikshme të Euro 2024. Shqipëria shkon sot në ndeshjen e saj të fundit të fazës së grupeve kundër Spanjës me një copëz shprese për të arritur në raundet eliminatore për herë të parë në historinë e vendit.

Pas humbjes së ngushtë ndaj Italisë dhe barazimit me Kroacinë, një fitore kundër një skuadre spanjolle që tashmë ka kryesuar grupin dhe pritet të ndërrojë skuadrën e tyre do të vuloste kalimin e tyre në 16-shen e fundit, shkruan ESPN. Madje një barazim mund të mjaftonte nëse Kroacia dështon të mposht Italinë dhe rezultatet në grupet e tjera shkojnë në rrugën e tyre, duke i lejuar ata të përparojnë si një nga ekipet më të mira të vendit të tretë me dy pikë.

Do të përfaqësonte një arritje të jashtëzakonshme për një komb me një popullsi prej rreth 2.8 milionë banorësh që do të paraqitej në Kampionatin e tyre të dytë Evropian. E vendosur mes Kepit të Verdës dhe Burkina Fasos në vendin e 66-të në renditjen e FIFA-s, vetëm Gjeorgjia renditet më poshtë se Shqipëria në turne, megjithatë këto dy skuadra kanë ofruar argëtimin më të madh në Gjermani deri më tani.

E barazuar së bashku me Spanjën, Italinë dhe Kroacinë, të cilat të gjitha përfshihen në top 10-shen e renditjes së FIFA-s, Shqipëria u anulua në mënyrë të kuptueshme. Megjithatë, sapo filloi futbolli, shpejt u bë e qartë se ata do të kishin një rol për të luajtur në Grupin B.

Atyre iu deshën vetëm 23 sekonda për të shënuar kundër Italisë në ndeshjen hapëse, Nedim Bajrami duke shënuar golin më të shpejtë të historisë së Kampionatit Evropian për meshkuj. Italia luftoi për të fituar 2-1, por ishte një paraqitje që krijoi besimin se e pamendueshme ishte e mundur.

Më shumë se 50,000 tifozë të Shqipërisë morën pjesë në atë ndeshje në Dortmund. Ulërimat sa herë që Bajrami apo Jasir Asani kapnin topin dhe tentonin të vraponin kundër kundërshtarëve të tyre italianë shtonin emocionin dhe ndjenjën e çdo gjëje të arritshme.

Ishte ndoshta ajo mbështetje dhe besim që i shtyu ata në një barazim kundër Kroacisë në ndeshjen e tyre të dytë. Kroacia kishte shënuar dy herë për të anuluar golin e hapjes së Qazim Laçit, por Shqipëria nuk u shua dhe shënoi golin dramatik të barazimit në minutën e 95-të me anë të Klaus Gjasulës, i cili më herët kishte shënuar autogol pasi hyri si zëvendësues. Ishte goli i tretë i Shqipërisë në finale -- vetëm Gjermania, Portugalia, Spanja dhe Zvicra shënuan më shumë në dy ndeshjet e para të grupit.

Për brezat e rinj, ajo ëndërr nuk është më e ndaluar. Goli i hershëm i Bajramit dhe goli i vonuar i Gjasulës janë momente historie dhe frymëzimi. Skuadra aktuale mund të përfitojë nga shkollimi i futbollit në të gjithë Evropën, por shpresa është që momente të tilla të nxjerrin më shumë talente vendase në vitet e ardhshme.

Mund të ketë ende momente të tjera të mëdha për të ardhur, gjithashtu. Shqipëria ka përfunduar punën e saj në Dyseldorf kundër një prej skuadrave më të mira të turneut deri më tani, por Spanja tashmë ka siguruar vendin e parë në Grupin B dhe trajneri Luis de la Fuente pritet të pushojë lojtarët. Mesfushori Rodri do të humbasë ndeshjen pavarësisht nga pezullimi dhe lojtarëve të tjerë mund t'u jepet një pushim përpara raundeve të eliminimit.

Shqipëria ka treguar ndaj Italisë dhe Kroacisë se është gati për luftë dhe do të ketë sërish pjesën më të madhe të mbështetjes kundër Spanjës në Düsseldorf Arena.

Fakti që ata hyjnë në ndeshjen e fundit të grupit me shpresën për raundet e eliminimit është vërtetim për vendimin e shqyrtuar shpesh për të zgjeruar finalet në 24 ekipe në vitin 2016.

Të fundit