Flash News

E-TJERA

Euractiv jehonë primareve të PD: Hera e parë në historinë politike shqiptare, proces i rregullt dhe i qetë

Euractiv jehonë primareve të PD: Hera e parë në

Partia Demokratike zhvilloi dje procesin e primareve, zgjedhjet e para të këtij lloji në Shqipëri.

Kandidatët që do të dalin nga primaret do të garojnë në zgjedhjet vendore të 14 majit. Procesi i primareve ka marrë vëmendjen e mediave të huaja.

‘Euractiv’ media më pranë unionit evropian, shkruan se “PD mbajti për herë të parë në historinë politike të Shqipërisë primaret, ku kandidatët për poste të zgjedhura zgjidhen nga anëtarët dhe mbështetësit e partisë përmes votimit paraprak brenda partisë”.

Euractiv shton se procesi i primareve ishte i qetë dhe i rregullt, pavarësisht pretendimeve për vjedhje apo manipulim votash.

“Më shumë se 50,000 anëtarë dhe mbështetës partiakë u ftuan të votojnë për kandidatët e partisë më të madhe opozitare në 61 rrethe komunale. Mijëra u rreshtuan në vendet e votimit në orët e mëngjesit të së dielës dhe pavarësisht pretendimeve të pakta për parregullsi, votimi ka qenë i rregullt dhe i qetë”, thuhet në artikull.

Deri tani kanë dalë kandidatët e parë në disa bashki, ndërsa Tirana shkoi në balotazh mes Belind Këlliçit dhe Ilir Alimehmetit.

“Është duke u përdorur një sistem me dy raunde - fituesi duhet të marrë më shumë se 50% të votave në raundin e parë, përndryshe, një raund i dytë votimi do të mbahet midis dy kandidatëve kryesorë nga raundi i parë. Rezultatet e votimit të kësaj të diele priten në dy ditët e ardhshme”, shkruan Euractiv.

Të fundit