Flash News

E-TJERA

Express UK: Si bandat e krimit kalojnë paratë e drogës nga Britania në Shqipëri

Express UK: Si bandat e krimit kalojnë paratë e drogës nga

“Express UK”  i ka dedikuar një artikull grupeve kriminale që merren me pastrimin e parave në Shqipëri.

“Sipas policisë, paratë që mendohet se në disa raste janë krijuar nga shpërndarja e kokainës dhe kanabisit, po zhvendosen jashtë Britanisë me furgonë për t’u pastruar në prona dhe biznese”, thuhet në artikull.

Express UK shkruan: Hetimi ynë zbuloi se katër anëtarë të dyshuar të një grupi të krimit të organizuar, të specializuar në kontrabandën e parave kriminale nga Britania në Shqipëri, u arrestuan këtë muaj.

Një zëdhënës i NCA tha: “Oficerët besojnë se grupi operon nën maskën e një kompanie korrierësh legjitime”.

Më 13 prill, një shtetas shqiptar, 48 vjeç, u arrestua në Dover kur në automjetin e tij u sekuestruan 200,000 £.

Në të njëjtën ditë, dy burra, të moshës 34 dhe 22, dhe një 17-vjeçar u arrestuan në Tottenham Hale, në veri të Londrës, kur u sekuestruan rreth 150,000 £.

Hetimi filloi në shkurt 2022 pasi zyrtarët e Forcave Kufitare ndaluan një shtetas shqiptar për kontroll.

Brenda furgonit të tij, me destinacion Tiranën, oficerët gjetën 390,000 £.

150,000 £ të tjera u gjetën në shtëpinë e tij në Haringey.

Bandat shqiptare të krimit po përdorin firma korrierësh të regjistruara në Mbretërinë e Bashkuar për të transportuar paratë në atdheun e tyre.

Një hetim i Sunday Express zbuloi se disa kompani korrierësh të regjistruara në Shtëpinë e Kompanive drejtohen nga shtetas shqiptarë.

Të fundit