Flash News

E-TJERA

Falsifikuan rezultatin në zgjedhjet e 25 prillit në Elbasan, arrestohen 6 persona, 2 në kërkim

Falsifikuan rezultatin në zgjedhjet e 25 prillit në Elbasan,

Gjashtë persona janë vënë në prangat e policisë, ndërsa dy të tjerë janë në kërkim pasi akuzohen se falsifikuan rezultatin në zgjedhjet e 25 prillit në Elbasan.

Në pranga ranë Erald Karriqi,  Ylli Kuka, Durim Alla, Erjon Dashi, Mili Vasku, Olgert Alla, kurse Oltion Bajrami, dhe Eduart Zito janë në kërkim.

Mësohet se ata janë numërues të një KZAZ-je në Librazhd dhe përfaqësues të PD, PS dhe LSI.

Arrestimet janë kryer pas urdhër-arresteve të lëshuara nga Prokuroria e Elbasanit, pas kallëzimit që është bërë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Nga hetimet e Prokurorisë së Elbasanit, ka rezultuar se “Gjatë procesit të këqyrjes së mëpasshme të fletëve të votimit rezultoi se anëtarët e grupeve të numërimit që kanë numëruar votat për këto qendra, kanë shënuar në tabelën e rezultatit të grupit të numërimit numër më të vogël votash një apo më shumë kandidatë të subjekteve zgjedhorë dhe numër më të madh votash për një apo më shumë kandidatë të të njëjtit subjekt zgjedhor, krahasuar me numrin real të votave që u gjendën në kutinë e votimi”.

  

 

Të fundit