Flash News

E-TJERA

Finalja me Manchester City, Inzaghi: Nuk jemi favorit, por kemi treguar që mund të arrijmë gjithçka

Finalja me Manchester City, Inzaghi: Nuk jemi favorit, por kemi treguar që

Tek Inter ka nisur numërimi mbrapsht për finalen e Champions League. Dhe Simone Inzaghi riktheu rrugëtimin e Nerazzurrëve në mikrofonat e revistës së UEFA Champions League, duke e përqendruar vështrimin në aktin e fundit në Stamboll.

"Ajo që pamë në fushë ishte një udhëtim i gjatë dhe i vështirë, por është një finale plotësisht e merituarËshtë një burim krenarie e madhe, ka kaluar shumë kohë që një italian ka luajtur në një finale të Ligës së Kampionëve. Me Cityn sigurisht që nuk do të fillojmë sipas parashikimeve, por futbolli është i bukur për këtë."

"Ne po takojmë një nga skuadrat më të forta në botë, me një trajner që të gjithë e njohim - vazhdoi trajneri i Interit duke folur për njerëzit e Guardiolës -. "Tani ne duhet të kurorëzojmë gjithçka që kemi bërë deri më tani me këtë finale që do të jetë shumë emocionuese për të. përvojë".

Emocione që vijnë nga larg dhe nga shumë beteja. Nis me dy ndeshjet kundër Portos.

“I kisha kërkuar skuadrës që të qëndronim së bashku, duhej të krijonim një bllok të vetëm", tha trajneri i Nerazzurrëve teksa ktheu kasetë.

"E dija forcën e ekipit dhe të trajnerit që kishte ‘masakruar’ skuadrat italiane në vitet e fundit. , i kishte hequr të gjitha. Pasimi i dy gola të pastra me ta na ndihmoi shumë”, shtoi ai, duke folur për ndeshjen me dy ndeshje kundër Benfikës.

“Ne patëm një ndeshje të mrekullueshme në San Siro, ishte një çerekfinale shumë e vështirë, por ne e kaluam me meritë”, tha Inzaghi.

Së fundi, disa konsiderata për Euroderbin në gjysmëfinalen me Milanin, kulmi i sezonit Nerazzurri. "Ne bëmë gjithçka për të arritur në këtë finale - shpjegoi trajneri i Nerazzurrëve. 

"E dinim se do të ishte një gjysmëfinale ndryshe nga çerekfinalet dhe 16-finalja, ishte një derbi dhe për këtë arsye do të kishte shumë pas nesh."

"Ne kishim një qasje të jashtëzakonshme, shënuam dy gola në ndeshjen e parë dhe tani mund të kishim shënuar disa të tjerë",përfundoi ai.

Të fundit