Flash News

E-TJERA

Formula 1, Verstappen i rrëmben “pole position” Alonsos në provat zyrtare të Monakos

Formula 1, Verstappen i rrëmben “pole position” Alonsos në

Max Verstappen rrëmbeu pole position në GP të Monte Carlo me 84 të mijëta nga një Fernando Alonso po aq i jashtëzakonshëm.

Ferrari në rreshtin e dytë falë kohës së tretë më të shpejtë të Charles Leclerc (+0.106) i cili paraprin Esteban Ocon, i cili çuditërisht vendosi kohën e katërt më të shpejtë (+0.188) me Alpine. Megjithatë, shoferi i Ferrarit rrezikon një dënim për pengimin e Lando Norris në tunel teksa po nisej në xhiron e tij të fluturimit.

Piloti tjetër i Ferrarit, Carlos Sainz, duhet të kënaqet me rreshtin e tretë, pasi ai mbyll kualifikimet 0.265 sekonda pas Verstappen dhe do t'i bashkohet në rrjet nga Lewis Hamilton (+0.360) i cili po përdor të gjithë përvojën e tij për të ngjitur renditjen në renditje. finale.Sergio Perez do të fillojë nga fundi i rrjetit: fituesi i edicionit të fundit të GP rrëzohet në Sainte Devote në Q1.

Formula 1, Verstappen i rrëmben “pole position” Alonsos në

Verstappen, Ocon, Leclerc, Alonso dhe... Verstappen. Në xhiron e fundit të karuselit, kampioni holandez i botës mori përsëri atë që ishte në thelb e tij: pole position për GP të Monakos. Megjithatë, Max-it iu desh të djersitte deri në minutën e fundit të kualifikimit, pasi tre kundërshtarë (në fakt Ocon, Leclerc dhe Alonso) kishin arritur të ulnin kohën që ai caktoi në fillimin e raundit të fundit.

Tabela është vendosur për edicionin e tetëdhjetë të GP të Monakos me fishekzjarre, por vetëm nëse Verstappen nuk përfiton plotësisht nga pozicioni i tij i privilegjuar. Dallimi është shumë delikate: me Max-in para të gjithëve në pikën e parë të frenimit, fati i GP-së do të vulosej gjerësisht. Pas tij, megjithatë, ka tre kalorës me motive të ndryshme, por të njëjtën ëndërr.

Alonso ka shansin e tij më të mirë (ndoshta të fundit) në shumë vite për t'u bërë piloti i parë që fiton në Monte Carlo me tre makina të ndryshme. Pas dy pole pozitave radhazi në 2021 dhe 2022 që nuk shkuan mirë, Leclerc synon fitoren e tij të parë në GP të shtëpisë së tij. Nga ana e tij, Ocon ëndërron fitoren e dytë në karrierë pas asaj të guximshme në GP të Hungarisë dy vite më parë...

Formula 1, Verstappen i rrëmben “pole position” Alonsos në

Pas Sainz dhe Hamilton që aktualisht zënë rreshtin e tretë, por që të dy mund të fitojnë një pozicion në rast penallti të Leclec, janë Pierre Gasly (+0.568) që përfundon të shtunën e shkëlqyer të Alpine në Monako dhe George Russell që vetëm në kualifikim arrin të bëjë hyrjen e tij në dhjetë të parat, duke përfunduar i teti me 599 të mijëtat nga.

Yuki Tsunoda do të nisë nga rreshti i pestë, duke performuar në një kualifikim në rritje dhe Lando Norris, sulmi i fundit i të cilit, siç u përmend, u pengua nga "bllokimi" i pavullnetshëm nga Ferrari numri gjashtëmbëdhjetë nën tunelin që të çon përsëri në zonën e finishit. linjë.

McLaren gjithashtu në rreshtin e gjashtë me Oscar Piastri, i cili - në mënyrën e Russell në fushën e Mercedes - deri më tani ka qenë autor i një fundjave gjithëpërpëse, por në testet zyrtare ai u afrua ndjeshëm me shokun e tij të skuadrës Norris, rrjetëzues. ndërpreu sulmin për herë të fundit të këtij të fundit.

Australianit do t'i bashkohet Nyck De Vries i cili - në rrezik për t'u prerë nga Alpha Tauri - ka dhënë shenja të një rinisjeje. Alexander Albon dhe Lance Stroll dhe Valtteri Bottas ndajnë një rresht të shtatë nga fytyrat e gjata. Piloti anglez, sepse stërvitja e së premtes lejoi një paraqitje të shkurtër të një kualifikimi më të shkëlqyer, kanadezi për shkak të hendekut të performancës kundër tij kundër Alonso.

Rreshti i shtatë për Valtteri Bottas (i zhgënjyer, praktika e lirë e kishte parë atë si një lojtar të rregullt në pjesën e poshtme të dhjetëshes së parë) dhe Logan Sargeant me Williams-in tjetër. Rreshti i nëntë dhe i parafundit për dy Haas-Ferrari-t e Kevin Magnussen dhe Nico Hulkenberg, ndërsa Guanyu Zhou (Alfa Romeo) do t'i mbajë Perez shoqërinë në fund të rrjetit.

Formula 1, Verstappen i rrëmben “pole position” Alonsos në

Të fundit