Flash News

E-TJERA

Fshehja e numrit të viktimave, mjeku kirurg: Qeveria po përgatit një skenar, Prokuroria të hetojë

Fshehja e numrit të viktimave, mjeku kirurg: Qeveria po përgatit

Mjeku kirurg Arben Beqiri ka kërkuar nga prokuroria që të hetojë sa më parë denoncimin e kryedemokratit, Lulzim Basha për fshehjen e numrit të viktimave të COVID-19.

Përmes një postimi në rrjetet sociale mjeku thotë se sa më shumë kohë kalon nga mungesa e hetimeve, aq më shumë do përpiqet sipas tij, qeveria të ndërtojë skenarë për të fajësuar mjekët.

Ai shton se një mjek hetohet edhe për një pacient të vetëm apo për një kartelë, ndërsa për dhjetra e qindra raste duhet hetuar qeveria, shton Beqiri. Ky i fundit shkruan se manipulimi i shifrave është i qëlllimtë dhe duhet të dënohet.

Sipas kirurgut në spitalet covid ka mungesë të personelit mjekësor dhe kjo thekson ai ka ardhur si pasojë e largimit masiv të bluzave të bardha drejt vendeve perëndimore.

Reagimi i plotë:

Sa me shpejt qe te hetoje prokuroria aq me shpejt do te behet e qarte se eshte qeveria dhe direktivat e saj autori i manipulimeve me statistikat, numrat, vdekjet! Sa me shume kohe kalon, aq me shume qeveria do perpiqet te ndertoje skenare per te fajesuar mjeket. E verteta eshte nje, te tjerat jane opinione: Kryeministri dhe Ministrja e Shendetesise jane te vetmit te interesuar qe situata te fshihet madje te paaqitet me e mire se ne Gjermani!

Nga ana tjeter nje mjek hetohet edhe per nje pacient te vetem, nje kartele te vetme, nje skede vdekjeje te vetme! Keshtu ka qene e keshtu do te jete. Por kur me dhjetra e qindra raste dalin nga morgu te pareferuar si covid e vetmja qe duhet te hetohet eshte qeveria!!!!

Mjeket mund te gabojne. Madje jam i sigurt qe me menyren se si jane organizuar sherbimet ne spitalet Covid, ku mungojne infermiere dhe mjeke ( nje vit me pare dhashe alarmin per largimin masiv te mjekeve dhe personelit te mesem drejt perendimit ne emisionin Opinion), kur shpesh sherbejne specializante te vitit te pare apo te dyte ndaj pacienteve më kompleks, gabimet jane prezente por ato jane individuale, te paqellimshme. Fshehja e te vertetes nga qeveria eshte e qellimshme. Ajo duhet te denohet!

Mjafton nje fakt qe nuk referohet asnjehere nga qeveria kur raportohet numri i te sheruarve , numri i paciente te ekstubuar!!!! Kjo e ve mjekesine tone ne nivele te mjerueshme, por edhe heronjte tane nuk i nderon!

Si mund te justifikohet kjo!!!

Por kur ne mungese te protokolleve qe ne fillimet e kesaj pandemie perdoren si lume antibiotike dhe kur vjen momenti i intubimit asgje nuk funksionon... rezultatet shihen!!! Prape pergjegjesi e qeverise dhe komitetit qe kane ecur ne amulli te plote......

 

Ditari politik

Të fundit