Flash News

E-TJERA

Gazeta ‘Dielli’: Lakimi i emrit të Ramës në dosjen ‘McGonigal’ cenon marrëdhëniet shqiptaro-amerikane

Gazeta ‘Dielli’: Lakimi i emrit të Ramës në dosjen

Arrestimi i ish-zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal nën akuzë se ka shkelur sanksionet amerikane ndaj Rusisë duke punuar për oligarkun rus Oleg Deripaska dhe përfshirja e emrit të kryeministrit të Republikës së Shqipërisë në këtë aferë spiunazhi, favoresh e pagesash të dyshimta përbëjnë një skandal ndërkombëtar, ndër më të mëdhenjtë në historinë moderne të shtetit shqiptar.

Pas kësaj dosje spiunazhi që po bën bujë të fuqishme, më së paku agjencitë ligjzbatuese dhe veçanërisht SPAK në Shqipëri duhet të kishte nisur hetimet ndaj kryeministrit Rama dhe ky i fundit duhet të ishte dorëhequr menjëherë pas skandalit.

Presidenti i Republikës z.Begaj duhet të mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për të sqaruar përfshirjen e Kryeministrit të Republikës në këtë histori tejet të rëndë dhe skandaloze. Lakimi i kryeministrit Rama në këtë aferë të zezë është një skandal i madh.

Lakimi i emrit të Ramës në këtë dosje të tmerrshme cënon pikë së pari marrëdhëniet shqiptaro-amerikane, besimin dhe investimin e SHBA në Shqipëri, aleancën dhe partneritetin strategjik mes dy vendeve mike dhe aleate. Në rast vertetimi të akuzave do të ishte një tradhëti dhe pabesi e ndyrë ndaj Amerikës.

Kjo çështje shkakton një dëm të pallogaritshëm më pasoja afatgjata për popullin shqiptar. Lakimi i emrit të kryeministrit Rama ka cënuar rëndë imazhin, interesat dhe sigurinë kombëtare të Republikës së Shqipërisë, të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut. Kryeministri duhet të japë sqarime publike se: Çfarë kërkon emri i Kryeministri i një vendi të NATO-s në këtë dosje? Kush janë personat e pa përshtatshëm me të cilin takohet kryeministri i një vendi të NATO-s kur vjen në SHBA?

Paligjshmëria dhe përdorimi nëpërmjet pagesave korruptive ndaj punonjësve të agjencive të shërbimeve sekrete të SHBA për eliminim të kundërshtarëve politik në Shqipëri dhe si janë transferuar këto para? Lidhja e kryeministrit Rama me personat dhe eksponentët e dosjes? Rama dhe “pasaportat e arta” në Shqipëri, investitorët strategjikë dhe amnistia fiskale e lidhin kryeministrin e Shqipërisë Rama me dyshime të mëdha të pastrimit të parave dhe personave të rrezikshëm që do marrin Shqipërinë në dorë. Shqipëria në humnerë, kombi në rrezik.

Aventurat e Kryeministrit Rama janë kërcënim kombëtar. Nëse do kishte institucione ligjzbatuese në Shqipëri, nëse SPAK do të tregojë se është i pa kapur politikisht, Rama duhet të hetohet para drejtësisë në këtë moment. Po kush vallë ta bëjë drejtësinë në Shqipëri? Të gjitha institucionet kushtetuese janë nën kontrollonin dhe dirigjimin e partisë-shtet. Monizëm institucional. Shqipëria në rrezik… Marrë nga Gazeta ‘Dielli’

Të fundit