Flash News

E-TJERA

GJKKO liron nga qelia, ish-kryebashkiakun Vangjush Dako

GJKKO liron nga qelia, ish-kryebashkiakun Vangjush Dako

GJKKO ka vendosur të lirojë nga qelia ish-kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dako. GJKKO ka caktuar ndaj Dakos masën e sigurisë “arrest në shtëpi”.

Sipas GJKKO-së, kanë kaluar afatet e paraburgimit.

Dako akuzohet për shpërdorim detyre në dy raste,  ë procedurën e dhënies së lejes së ndërtimit të një pallati shumëkatesh dhe shpërdorim të fondeve publike në procedurën e prokurimit për ndërtimin e një shëtitoreje në bregdet.

Nga hetimet e SPAK, rezultoi se Dako kishte kryer veprime në kundërshtim me kompetencat e kryetarit të bashkisë në miratimin e lejes së ndërtimit në favor të shoqërisë “Fakle sh.p.k, pasi bashkë me zyrtarët e bashkisë së Durrësit, i përpiluan dokumentet dy vjet pasi ndërtimi kishte përfunduar dhe banorët banonin në pallatin në fjalë.

Të fundit