Flash News

E-TJERA

Granit Xhaka vijon të jetë nën hetim nga anti-krimi anglez. Dyshime për baste nga Shqipëria, del në skenë edhe ish-sulmuesi i Vllaznisë

Granit Xhaka vijon të jetë nën hetim nga anti-krimi anglez.

Granit Xhaka vijon të jetë nën hetim për kartonin  dyshimtë në fitoren e Arsenalit në Premier League ndaj Leeds sezonin e kaluar. Hetuesit po shqyrtojnë një komplot të dyshuar kriminal që përfshin mafien shqiptare dhe një ish-futbollist profesionist i cili tashmë është dënuar për trukim ndeshjesh. Sportsmail zbuloi në qershor se hetimi i FA për kartonin e verdhë të çuditshëm të Xhakës për humbje kohe dhjetorin e kaluar i ishte kaluar Agjencisë Kombëtare të Krimit, e cila drejton luftën kundër krimit të rëndë dhe të organizuar në Mbretërinë së Bashkuar, dhe tani mund të zbulojmë detaje të mëtejshme të një rast të jashtëzakonshme.

Hetimi i FA u shkaktua nga modele të dyshimta bastesh që u shfaqën në fund të fitores 4-1 të Arsenalit në Elland Road dhjetorin e kaluar, me 52,000 £ të aksioneve për Xhakën që u ndëshkua në 10 minutat e fundit të lojës. Xhaka u ndëshkua me karton të verdhë nga gjyqtari Andre Marriner për humbje kohe në minutën e 86-të pasi ai vonoi të ekzekutonte një goditje dënimi pavarësisht se Arsenali fitoi 4-1 dhe kishte kontroll të plotë. Pamjet video të incidentit tregojnë Xhakën duke qëndruar mbi topin thellë në gjysmën e tij për rreth 20 sekonda përpara se të ndëshkohej, ndërsa kishte shumë shembuj të tij që humbi kohë më herët në lojë.

Vëllimi jashtëzakonisht i lartë i tregtimit në bursën e basteve Betfair mund të ketë qenë vetëm maja e ajsbergut. Sportsmail shkruan se hetuesit e NCA kanë zbuluar prova të basteve të konsiderueshme në kriptovaluta në tregje që nuk janë të rregulluara në këtë vend, ku pjesa më e madhe e aktivitetit mendohet se ka ndodhur në Shqipëri.

NCA po shqyrton gjithashtu pretendimet se Alban Jusufi, një sulmues suedez-shqiptar, i cili u dënua me pesë vjet për trukim ndeshjesh nga gjykatat suedeze në vitin 2017, bëri shuma të mëdha duke vënë bast që Xhaka të ndëshkohej. 41-vjeçari u shpall fajtor së bashku me ish-lojtarin e mesfushës së Manchester City, Dickson Etuhu për dhënien e ryshfeteve të portierit të AIK Gothenburg, Kyriakos Stamatopoulos, me 150,000 £ për të mos performuar përpara një derbi kundër IFK Gothenburg në maj 2017. Ndeshja përfundoi duke u shtyrë nga Federata Suedeze, pasi u raportua për tentativën e trukimit të ndeshjes.

Granit Xhaka vijon të jetë nën hetim nga anti-krimi anglez.

Xhaka, i cili pritet të luajë për Arsenalin të premten në Crystal Palace, ka lindur në Bazel dhe luan për Zvicrën. Por ai është krenar për trashëgiminë e tij shqiptare dhe vëllai i tij Taulanti ka fituar 31 paraqitje ndërkombëtare për vendin. Gjatë Kupës së Botës 2018 në Rusi, Xhaka dhe bashkëlojtarët e Zvicrës Xherdan Shaqiri dhe Stephan Lichtsteiner u gjobitën nga FIFA për një gjest me dorë për të përfaqësuar simbolin kombëtar shqiptar të shqiponjës gjatë fitores 2-1 të Zvicrës ndaj Serbisë.

The Mail Plus

Të fundit