Flash News

E-TJERA

“Green Line” e Veliajt “thyen turinjtë”, përplaset me një makinë te “Unaza e Re”

“Green Line” e Veliajt “thyen turinjtë”,

Mirë se vini në Tiranë! Në Tiranën që përmbytet nga “dy pika shi” dhe si rrjedhojë paralizohet trafiku. Në Tiranën që duhet të mendohesh jo dy herë, po 10 herë para se të përdorësh transportin urban, sepse mund të përplaset me mjete të tjera në qarkullim, ose mund të përfundosh dhe në Lanë.

 Në Tiranën e begatë të lali Erit, ku ngjyra që mbizotëron është ngjyra e betonit. A po, është dhe jeshilja, ama ajo jeshilja e “Green Line”, që e kemi parë shpeshherë duke përfundur nëpër tituj lajmesh.

Nuk ka muaj që autobusët jeshilë “Go Green” nuk aksidentohen nga një cep në tjetrin të kryeqytetit. Kështu ka ndodhur dhe pak më para ku në Unazën e Re, në zonën e njohur si “Astiri”, autobusi e kreu manovrën e futjes në rrethrrotullim me shpejtësi dhe u aksidentua me një automjet tjetër. Fatmirësisht mësohet se nuk ka pasagjerë të lënduar.

“Green Line” e Veliajt “thyen turinjtë”,

Tashmë aksidentet me urbanët e lali Erit janë kthyer në përditshmëri. A mund të shmangen? Patjetër, por kryebashkiaku i Tiranës është i zënë momentalisht duke dhënë premtime boshe dhe nuk ka kohë për të marrë masa, pavarsishtë se shumë herë jetët e qytetarëve janë vënë në rrezik.

Mjafton të përmendim rastin kur njëri prej tyre përfundoi në Lanë apo rastin tjetër vetëm pak javë më parë. Madje ky i fundit ishte akoma më i pabesueshëm pasi autobusi “Green Line” aksidentoi mbi 10 automjete dhe plagosi 9 qytetarë të pafajshëm.

“Green Line” e Veliajt “thyen turinjtë”,

Kujtojmë që një aksident i rëndë me disa të plagosur ka ndodhur te “Ura e Tajvanit” në Tiranë. Policia e Tiranës në njoftimin zyrtar, sqaroi se  shoferi kishte rezultuar negativ për alkool.

Po ashtu, besoj se nuk ka qytetar të Tiranës që nuk e di legjendën e bukur të “Green Line” që u rrëzua në lumin Lana. Në atë kohë u plagosën pesë qytetarë dhe urbani përfundoi në lumin Lana bashkë me shoferin e një makine tjetër, të cilin autobusi e mori përpara.

“Green Line” e Veliajt “thyen turinjtë”,

Të fundit