Flash News

E-TJERA

"Hetojnë krimin, zyrtarë të lartë”, Kraja: Prokurorët e SPAK punojnë në terren të vështirë. Ç'thotë për deklaratat e Yuri Kim

"Hetojnë krimin, zyrtarë të lartë”, Kraja:

Kreu i SPAK, Arben Kraja thotë se prokurorët e SPAK punojnë në një terren shumë të vështirë, pasi hetojnë krimin e organizuar, terrorizmin dhe zyrtarët e lartë.

Duke folur  në një intervistë për Euronews Albania, Kraja refuzoi ndërkohë të komentojë deklaratat e ambasadores së SHBA, Yuri Kim e cila ka kërkuar që gara për kreun e ri të SPAK të jetë transparente.

“Prokurorët e SPAK  patjetër që veprojnë një terren të vështirë sepse hetojnë krimin e organizuar, terrorizimin, hetojnë korrupsionin, zyrtarët e lartë. Të gjithë këta elementë kanë situata të vështira për t’u hetuar dhe provuar fajësia. Krimi i organizuar ka specifike tjetër, zyrtarët e lartë kanë specifikë tjetër”, tha Kraja.

“Nuk është vetëm SHBA-ja me të cilët ne bashkëpunojmë, bashkëpunojmë edhe me BE-në, me shtete të veçanta në rajon, bashkëpunojmë me Mbretërinë e Bashkuar. Është e dukshme që SHBA janë një nga faktorët kryesorë që kanë ndikuar në realizimin e reformës, në përcaktimin e strukturave të reja që do krijohen dhe janë faktorët kryesorë që kanë mbështetur SPAK në ngritjen e tij në këto 3 vite. Na kanë mbështetur edhe nga pikëpamja financiare dhe këshillave të vazhdueshme.

Ne kemi në SPAK përfaqësues të DEA-s, të departamentit të drejtësisë, ashtu siç kemi kontakte të ngushta me strukturat europaine. Nuk ka asnjë aspekt për t’u çuditur për bashkëpunimin me autoritetet e huaja.  Deklaratat e ambasadores, unë nuk kam asnjë autorizim t’i komentoj dhe ajo e di pse i ka bërë”, shtoi ai.

 

Të fundit