Flash News

E-TJERA

I arrestuar për shpërdorim detyre, Vangjush Dako del sot para GJKKO

I arrestuar për shpërdorim detyre, Vangjush Dako del sot para GJKKO

Ish-kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako del sot para Gjykatës së Posaçme ku do të njihet me masën e sigurisë.

Seanca për Dakon do të mbahet në orën 10:00. Aktualisht Dako po mbahet në Bllokun e Sigurisë në rrugën “Mine Peza”.

Dako dhe ish-zyrtarë të tjerë të Bashkisë së Durrësit ranë në pranga me urdhër të SPAK. Ata akuzohen për shpërdorim detyre dhe falsifikim të dokumenteve në dy raste.

Rasti i parë bën fjalë për një pallat që u nis 7 katësh në vitin 2010 dhe përfindoi me 11 katë ne vitin 2014, kohë kur doli edhe leja e pallatit. Ky i fundit u dëmtua nga tërmeti i 26 nëntorit në të vitit 2019.

Rasti i dytë ka të bëjë me një tender të datës 25 mars 2014 për shërbim konsulence, sigurimin e një projekti të quajtur “Projektim zbatim për Promenadën Bregdetare dhe Plazhin publik nga Bërryli deri në Currila”.

Të fundit