Flash News

E-TJERA

I dënuar për trafik narkotikësh, ekstradohet drejt Italisë 51-vjeçari shqiptar

I dënuar për trafik narkotikësh, ekstradohet drejt Italisë

Gentian Deda, 51 vjeç, është ekstraduar nga Shqipëria drejt Italisë, pasi ishte dënuar më herët për trafik të lëndëve narkotike.

Sipas policisë, Deda është dënuar nga Gjykata e Milanos me rreth 12 vite burg për veprën penale “Grup kriminal me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike”. 51-vjeçari ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga shteti Italian.

Njoftime:

Ekstradohet nga Shqipëria drejt Italisë, një shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar, i dënuar me 11 vjet, 8 muaj e 15 ditë burgim, për trafikim të lëndëve narkotike.

Falë bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Roma, u ekstradua nga Shqipëria drejt Italisë, shtetasi shqiptar i shpallur në kërkim ndërkombëtar:

Gentian Deda, 51 vjeç, banues në Durrës.

Ky shtetas është arrestuar në shkurt të vitit 2022, në Durrës, nga specialistët për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme, në bashkëpunim me shërbimet e Forcës së Posaçme Operacionale, të DVP Durrës.

Gjykata e Milanos, Itali, e ka dënuar këtë shtetas, me 11 vjet, 8 muaj e 15 ditë burgim, për kryerjen e veprës penale “Grup kriminal me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike”, parashikuar nga Kodi Penal i Italisë.

Në zbatim të marrëveshjes së ekstradimit mes dy vendeve, shtetasi Gentian Deda u ekstradua drejt Italisë, për kryerjen e dënimit.

 

Të fundit