Flash News

E-TJERA

“Tokio 2020"/ I katërti në botë, flet peshëngritësi Briken Çalja: Rezultati më i mirë në historinë e sportit shqiptar

“Tokio 2020"/ I katërti në botë, flet

Peshëngritësi shqiptar Briken Calja ndihet shumë i kënaqur me rezultatin e arritur në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”.

“Me rezultatin jam jashtëzakonisht i kënaqur. Mos të harrojmë se në shtytje dola i treti, një rezultat fantastik. Rezultati më i mirë i sportit shqiptar në histori shqiptare. Mos të harrojmë se unë kam zënë vendin e gjashtë në Londër, të pestin në Rio.

Isha vetëm një vend larg medaljes, por ky është sporti. Është rezultat historik. Dua të falënderoj familjen time jashtëzakonisht shumë, për shkak se kemi kaluar një situatë jo të mirë. Falënderoj Zotin që ka dal mirë gjithçka. Duhet të jemi të lumtur për rezultatin, është rezultat historik dhe jam shumë i lumtur”, tha Calja për KTV-në.

Calja u rendit në vend të katërt në kategorinë deri 73 kilogramë në peshëngritje, që është rezultati më i mirë i arritur nga një sportist shqiptar në Lojërat Olimpike, ndërsa vetëm një kilogram e ndau nga medalja e bronztë.

 

Të fundit