Flash News

E-TJERA

Krimi mbikqyr territorin/ Çmontohen dhjetëra kamera të vendosura nga “të fortët”, nën hetim Avdylajt

Krimi mbikqyr territorin/ Çmontohen dhjetëra kamera të

Operacioni mbarëkombëtar i koduar “Fijet” dëshmon se vendi është nën mbikqyrjen e krimit.

Pasi u evidentuan kamera në shtyllat elektrike në Shkodër, të vendosura nga grupet kriminale, për të mbikqyrur lëvizjet e policisë dhe jo vetëm, uniformat blu kanë nisur një kontroll në të gjithë vendin.

Dhe rezultati dëshmon se bandat kanë kontroll mbi territorin. Policia ka çmontuar së fundmi 16 kamera që furnizonin me informacion krimin në Vlorë.

Nddërkohë 47 kamera sigurie të vendosura në disa lagjet të qarkut të Durrësit janë hequr. Kamerat dyshohet se ishin vendosur nga emra të njohur të krimit.

8 kamera në Shijak dyshohet se ishin vendosur nga anëtarë të bandës së Avdyljave. Nisur nga kjo, policia ka marrë nën hetim Albert Muharremi, vëllai i atij që njihet si “Rrumi i Shijakut”, Xhulio Vora, Astrit Balliu (Avdyli), Jasin Kala (Avduli), Altin Avdyli dhe Sajmir Gjepali.

Për kamerat e vendosura në Durrës po hetohet Plarent Dervishaj dhe Dejvid Karabojan.  Plarent Dervishaj është i shpallur në kërkim si organizator i atentatit ndaj ish-prokurorit Arjan Ndoja.

Policia ka zbuluar kamera të instaluara edhe në disa qytete të tjera si Krujë, Korçë dhe Pogradec.

Të fundit