Flash News

E-TJERA

Eurodeputet në PE, mesazhi i Belerit: Demokracia fshin çdo përpjekje për grusht shteti

Eurodeputet në PE, mesazhi i Belerit: Demokracia fshin çdo

Fredi Beleri është renditur i katërti më i votuari në zgjedhjet evropiane. Beleri garoi me Demokracinë e Re partinë e kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis.

Gazeta greke “Prothothema” ka zbardhur mesazhin e Belerit i cili ka thënë se i është mirënjohës kryeministrit Mitsotakis për mundësinë që i dha. Beleri shton se do të punojë për të qenë i dobishëm si eurodeputet.

“Gjatë gjithë këtyre muajve u forcua nga besimi im se drita fiton mbi errësirën dhe se fuqia e demokracisë mund të fshijë çdo grusht shteti, për sa kohë që ka vullnet dhe besim në një qëllim më të lartë. Ne luftuam për demokracinë, shtetin ligjor dhe liritë dhe dinjitetin e qytetarëve.

Ndeshja u zhvillua në kushte të pafavorshme, të paimagjinueshme për një vend që dëshiron të bëhet anëtar i familjes evropiane dhe u fitua falë nderit dhe krenarisë së grekëve.

Dua të falënderoj grekët dhe gratë që më nderuan me votën e tyre, familjen time që ishte mbështetja dhe zëri im, miqtë në të gjithë Greqinë që më qëndruan në krah në sprovën më të vështirë të jetës sime. Dhe sigurisht Kyriakos Mitsotakis që më dha mundësinë të jem kandidat, për të cilin do të jem gjithmonë mirënjohës.

Si eurodeputet do të punoj shumë për të qenë i dobishëm për fraksionin tim dhe mbi të gjitha për vendin tonë”, thuhet në mesazhin e Belerit.

Të fundit