Flash News

E-TJERA

Integrimi/ Presidenti i Këshillit Evropian mbërrin në Tiranë, nis takimi me Ramën

Integrimi/ Presidenti i Këshillit Evropian mbërrin në

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel ka mbërritur në Shqipëri. Ai u prit me ceremoni shtetërore nga kryeministri Edi Rama.

Michel, Rama dhe delegacionet përkatëse kanë nisur takimin, i cili do të pasohët nga një konferencë e përbashkët për mediat në orën 11:15.

Vizita e tij vjen, pasi presioni ndërkombëtar për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE, është rritur si pasojë e luftës në Ukrainë.

Një ditë më parë, Parlamenti Europian votoi pro rezolutës për integrimin e vendit.

Të fundit