Flash News

E-TJERA

Interi fiton derbin e Milanos dhe shpallet kampion i Italisë

Interi fiton derbin e Milanos dhe shpallet kampion i Italisë

Golat nga Francesco Acerbi dhe Marcus Thuram i dhanë Interit një avantazh prej 17 pikësh ndaj Milan dhe siguruan kurorën e tyre të 20-të në ligë me pesë ndeshje të mbetura të sezonit.

Simone Inzaghi fitoi titullin e parë të ligës në karrierën e tij si menaxher në një mbrëmje të ftohtë dhe të lagësht në San Siro.

Milani e bëri luftën në momentet e fundit pasi Fikayo Tomori shënoi në 10 minutat e mbetura.

Interi është bërë skuadra e dytë që fiton 20 tituj të ligës italiane dhe do të ketë një yll të dytë të qepur në fanellën e tyre, pas Juventusit që është në krye me 36 kurora të ligës.

E ardhmja duket gjithashtu e ndritur pasi Inzaghi, kapiteni Lautaro Martinez dhe mesfushori i Italisë, Nicolo Barella, janë gati të rinovojnë kontratat e tyre.

Të fundit