Flash News

E-TJERA

Irani ‘kërcënon’ Shqipërinë: Kemi dronë të aftë për të goditur bazën e MEK

Irani ‘kërcënon’ Shqipërinë: Kemi dronë

Një tjetër kërcënim ka ardhur nga Irani për Shqipërinë, pas sulmeve kibernetike të një muaji më parë që shkaktuan kaos dhe paralizim të sistemit në vend.

Artikulli i publikuar në një portal të qeverisë iraniane “Iran Front Page” i referohet një gazete shtetërore iraniane sipas së cilës thuhet se Irani “ka në posedim mjete ajrore pa pilot (UAV) që shmangin radarët, të cilat mund t'i përdorë për të goditur bazën e grupit terrorist anti-Iran Muxhahedin Khalq (MKO) në Shqipëri.”

Bëhet fjalë për bazën e MEK të muxhahedinëve në Manzë të Durrësit, e cila u përmend edhe nga hakerat iranianë pas sulmit në sistemin TIMS.

“Kapacitetet e dronëve apo raketave të Iranit nuk janë të kufizuara në zonën gjeografike të vendeve fqinje; përkundrazi, Irani gëzon aq shumë aftësi në sektorin e hapësirës ajrore, veçanërisht në fushën e dronëve, saqë mund të synojë lehtësisht bazën e MKO në Tiranë”, raporton ‘Iran Front Page’.

Më tej, referuar gazetës shtetërore, portali shkruan se “Irani ka dronë të fshehtë vetëvrasës dhe luftarak që mund të udhëtojnë përtej distancës midis Iranit dhe Shqipërisë dhe të godasin objektivin”.

Gazeta zyrtare e qeverisë prek gjithashtu një deklaratë të lëshuar nga Ministria e Inteligjencës e Iranit, në të cilën ajo ka theksuar rolin e MKO-së në trazirat e fundit në disa qytete iraniane. Në deklaratë, ministria njoftoi se disa nga protestuesit e arrestuar janë anëtarë të MKO-së.

“Sipas ligjit ndërkombëtar, kur një grup terrorist rrezikon haptazi sigurinë e një vendi dhe pranon haptazi veprimet e tij, ai vend ka të drejtën legjitime të synojë bazën dhe anëtarët e atij grupi, saktësisht e ngjashme me atë që ndodhi në rajonin verior të Irakut kundër grupeve terroriste. të stacionuar atje, apo çfarë ndodhi kundër grupit terrorist ISIS në Siri”, thuhet në artikull.

Të fundit