Flash News

E-TJERA

Ish-aleati i PS tregon misionin që iu caktua në 21 janar dhe ngre pyetjen: Pse procesi rihapet në prag zgjedhjesh  

Ish-aleati i PS tregon misionin që iu caktua në 21 janar dhe ngre

Paskal Milo, ish-aleat i PS si kreu i PDS ka treguar përjetimet e tij si dëshmitar okular ditën e protestës së 21 janarit, 10 vjetmë parë.

I ftuar në ‘Open’, Milo thotë se Rama i kishte caktuar një mision, që t’u bënte thirrje protestuesve që të largoheshin nga dera e kryeministrisë.

Ish-aleati i PS tregon misionin që iu caktua në 21 janar dhe ngre

“Kam qenë në protestë në krah të Edi Ramës që nga fillimi deri në fund. Quhem dëshmitar okular i drejtpërdrejtë. Nuk jam pyetur. Kam patur dhe një mision atë ditë që mua caktua pas këmbënguljes nga kreu i PS, që tu bëja thirrje protestuesve të largoheshin nga dyert e kryeministrisë. Shkova i shoqëruar nga Preç Zogaj e Dule”, kujton Milo, i cili ngre dhe pyetjen se pse çeshtja e para 10 viteve u vendos të rihapet tani në prag zgjedhjesh.

“Titulli dëshmorët e atdheut duhet të ishin dhënë shumë kohë përpara. Ata erdhën të protestonin në mënyrë demokratike dhe humbën jetën.

Unë që përjetova ngjarjen do thoja që përsëritja e procesit është e vonuar, ndonëse argumentet e Ballës nuk qëndrojnë nëse janë të dyshimta. Ndërtuam një gjykatë të posaçme, një prokurori të posaçme për çështje të tilla delikate që duhet të dedikoheshin. Edhe një prokurore e përgjithshme që kishte tagrin për të tilla çështje nuk u bë. Mundësitë për rihapjen e procesit gjatë 8 vite e kishit, por nuk nxitët mekanizmin sic po e nxisni tani. Kjo ngre pyetjet pse e bëni tani  në prag të fushatës elektorale”, tha MIlo, të cilit iu përgjigj numri dy i PS, Taulant Balla.

“Nuk ka lidhje me zgjedhjet, por për PS e shqiptarët është një gur i rëndë që pa u zbardhur rëndon mbi moralin tonë dhe shoqërisë sonë. Nuk janë të vërteta që thotë profesori, Gjykata e prokuroria funksionon prej 11 muajsh. Kualifikimi i veprave penale duhen e shpresoj që grupi që vrau 4 dëshmorët të kualifikohet si grup i strukturuar kriminal. S’kemi pasë bazë ligjore.  Vlerësimin nuk e bëj unë, kualifikimet e prokurorëve kanë qenë qesharake”, tha Balla.

 

Ditari politik

Të fundit