Flash News

E-TJERA

Itali-Shqipëri, ja formacionet zyrtare si do luajë kombëtarja

Itali-Shqipëri, ja formacionet zyrtare si do luajë kombëtarja

Shqipëria është gati për të nisur mbrëmjen e sotme rrugëtimin e saj në kampionatin europian “Euro 2024” në Gjermani.

Edhe pse na ndajnë pak orë nga dueli, duket se Silvinho nuk e ka ndarë ende mendjen përfundimisht mbi 11-tëshen titullare, ku ka disa balotazhe për disa pozicione. Shqipëria pritet të zbresë në fushë me modulin e zakonshëm, 4-3-3.

Për portën Berisha është i avantazhuar ndaj Strakoshës, ndërkohë që në dyshen para “gardianit”, i sigurt është Gjimshiti, teksa ka një balotazh të fortë për shoqëruesin e tij mes Ajetit dhe Ismajlit, me këtë të fundit që duket se do e nisë nga minuta e parë.

Nuk ka risi nga krahët, me Mitaj dhe Hysajn të blinduar, ndërsa mesi i fushës pritet të jetë ai që luajti dhe në takimin e fundit me Azerbajxhanin, Asllani me Ramadanin, teksa titulla pritet të jetë edhe Bajrami, por në dyshime mbi pozicionin e tij.

Nëse aktivizohet në mesfushë, në krahun e majtë pritet të luajë Seferi, por Silvinho ka provuar dhe taktikën duke e spostuar atë në të majtë dhe në mesfushë pritet të aktivizohet një mes Laçit dhe Abrashit.  Në të djathtë të sulmit pritet të jetë Jasir Asani dhe në majën e sulmit Armando Broja.

 

Të fundit