Flash News

E-TJERA

Mbajnë lidhje me njerëz të krimit jashtë burgut, izolohen në regjimin '41 biss' dy të dënuar përjetë

Mbajnë lidhje me njerëz të krimit jashtë burgut, izolohen
Anterio Kaloshi dhe Aldo Hoxha

Dy të dënuarit me burg përjetë Anterio Kaloshi dhe Aldo Hoxha janë futur në regjimin e posaçëm ’41 biss’. Ka dyshime se Kaloshi dhe Hoxha kanë komunikime dhe mbajnë lidhje me njerëz të krimit jiashtë burgut.

Mbyllja e dy të burgosurve në regjimin e posaçëm është bërë rreth orës 02:00 të natës, me urdhër të Drejtorisë së Përgjithshme dhe aprovimin e Ministrisë së Drejtësisë. Aprovimi është marrë gjithashtu edhe nga SPAK.

Anterio Kaloshi akuzohet për masakrën e ndodhur në Lushnjë në vitin 2017, së bashku me Laert Haxhiun ku u ekzekutuan me armë Zamir Latifi e Jurgen Hoxha, si dhe u plagos Marius Xhepexhiu. Ai gjithashtu ka fshehur dhe strehuar Orges Bilbilin, i arrestuar në prill të 2020, po ashtu një nga autorët e masakrës së Lushnjës.

Aldo Hoxha akuzohet për vrasjen me thikë të Fatbardha Tafës, gjatë përleshjes për t’i vjedhur asaj nga qafa varësen e floririt. Në ngjarjen e shënuar më 7 gusht 2012 pranë Fushës së Aviacionit në Tiranë, gjatë përleshjes me grabitësin mori plagë vdekjeprurëse me thikë Tafa dhe u plagos kunata e saj.

Të fundit