Flash News

E-TJERA

Japonia mposht Gjermaninë me rezultatin 2-1 në "Kupën e Botës"

Japonia mposht Gjermaninë me rezultatin 2-1 në "Kupën e

Japonia vulos fitoren historike në ndeshjen hapëse të Kupës së Botës 2022, duke mposhtur Gjermaninë fituese të vitit 2014.

Takuma Asano shënoi golin e fitores në minutën e 83-të teksa Japonia mahniti katër herë kampionët e botës Gjermaninë 2-1 në ndeshjen e tyre hapëse të Kupës së Botës 2022. Gjermania kryesoi me penalltinë e Ilkay Gundogan në minutën e 33-të në stadiumin Khalifa International të mërkurën.

Megjithatë, Japonia u kundërpërgjigj me shpejtësi, fillimisht përmes barazimit të Ritsu Doan dhe më pas golit të vonë të Asanos, për të vulosur një fitore historike që erdhi vetëm një ditë pasi Arabia Saudite tronditi Argjentinën.

Me humbjen, Gjermania, e cila u eliminua në fazat e grupeve në 2018 si kampione në fuqi, tani duhet t'i frikësohet një largimi të dytë radhazi para kohe. Japonia shkon në krye të Grupit E, i cili përfshin gjithashtu Spanjën dhe Kosta Rikën që takohen më vonë të mërkurën.

Gjermania është në fund për momentin. Ata humbën ndeshjen hapëse si në 2018 – 1-0 kundër Meksikës – dhe vazhduan të dolën në fazën e grupeve si mbajtës të titullit.

Të fundit