Flash News

E-TJERA

Pas Dakos, kush janë ish-zyrtarët e tjetër për të cilët SPAK kërkon burg

Pas Dakos, kush janë ish-zyrtarët e tjetër për të

Zbardhen detaje lidhur me urdhër-arrestet e lëshuar nga SPAK për zyrtarë dhe ish-zyrtarë të Bashkisë së Durrësit, përfshi edhe ish-kryebashkiakun Vangjush Dako.

Ata akuzohen për korrupsion dhe shpërdorim të detyrës.

Bëhet me dije se SPAK ka lëshuar 7 urdhër-arreste me burg dhe 3 “arrest shtëpie” konkretisht për:

Arrest me burg për Adhurim Qehajaj (ish drejtori i Urbanistikës)

Lira Kertusha juriste tek Ubranistika

Adlei Likmeta (arrest me burg),

Roza Kovaci (arrest shëtpie)

Edlira Kertusha (arrest shtëpie)

Adnand Tocila (arrest me burg)

ndërtuesi Fiqiri Faruku.

Hetimi për Dakon nisi pas një kallëzimi të bërë nga banorë të një pallati në qendër të Durrësit, i cili u dëmtua nga tërmeti.

Dako e kishte dhënë para 12 vitesh lejen për ndërtimin e këtij pallati. Gjithashtu Dako do të hetohet edhe lidhur me pasurinë e tij.

Të fundit