Flash News

E-TJERA

José Mourinho, trajneri i parë në histori që fiton të gjitha garat evropiane

José Mourinho, trajneri i parë në histori që fiton të

Skuadra e Romës fitoi edicionin e parë të "Ligës së Konferencës", që është një sukses i madh për klubin dhe trajnerin e tij portugez, Jose Mourinho, i cili arriti një arritje të madhe në nivelin e trajnerëve në kontinentin europian.

José Mourinho, trajneri i parë në histori që fiton të

Roma mundi një skuadër të fortë Feyenoord në Tiranë për të marrë titullin inaugurues të "Ligës së Konferencës së Evropës UEFA" dhe u bë skuadra e parë italiane që fiton një kompeticion evropian për klube, me José Mourinhon duke u bërë trajneri i parë që fiton të tre trofetë aktualë të UEFA-s për meshkuj.

E drejtuar nga trajneri portugez Jose Mourinho, klubi italian fitoi titullin e Ligës së Konferencave Evropiane në edicionin e parë, pasi mundi 1-0 ekipin holandez Feyenoord, në përballjen e zhvilluar të mërkurën në stadiumin “Air Albania” në Shqipëri.

José Mourinho, trajneri i parë në histori që fiton të

José Mourinho bëhet trajneri i parë që fiton të tre kompeticionet kryesore evropiane, pasi ka shënuar pesë fitore në pesë finale evropiane. Mourinho fitoi Ligën e Kampionëve me Porton (2003-2004) dhe me Interin (2009-2010), Ligën Evropiane me Porton (2002-2003) dhe me Manchester United (2016-2017), dhe në fund ligën e konferencës me Romën.

Roma u kualifikua në finalen e Ligës së Konferencave Evropiane pasi mposhti 1-0 Leicester City-n në stadiumin “Olympico”, në ndeshjen e kthimit të gjysmëfinaleve. Ndeshja e parë ndërmjet Romës dhe Leicester Cityt përfundoi në barazim 1-1 në stadiumin King Power.

José Mourinho, trajneri i parë në histori që fiton të

Roma u kurorëzua për kampionatin e parë me trajnerin Jose Mourinho, që është versioni i parë i kampionatit të ri. AS Roma u kurorëzua kampion i edicionit të parë të Ligës së Konferencës UEFA për të mposhtur Feyenoord, dhe José Mourinho ka bërë edhe një herë histori si një trajner i klasit botëror, duke ngritur një titull të ri për vitrinën e tij.

Fotot për Reuters nga Florion Goga

Të fundit