Flash News

E-TJERA

Kalemaj: SPAK është selektiv, me politikën vepron më ngadalë

Kalemaj: SPAK është selektiv, me politikën vepron më

Politologu Ilir Kalemaj është shprehur se SPAK vepron në mënyrë selektive me politikën.

Sipas Kalemajt, nga njëra anë ka sekuestrime dhe konfiskime të krimit të organizuar, nga ana tjetër me politikën veprohen më nga ngadalë.

Kemi selektivitet. Nga njëra anët kemi sekuestrime dhe konfiskime të grupeve të krimit të organizuar, ndërkohë tek politika ka vepruar ngadalë dhe në mënyrë selektive. Para se të ecin me hetime për çështjen 5D, është çështja e inceneratorëve që janë 130 milionë euro që janë para të qytetarëve dhe Veliaj ka një rol direkt dhe të provuar dhe nga Komisioni Hetimor. 

Në këtë sens, çështjet si Eco Tirana që kanë pasur kosto tek qytetarët. Brenda një periudhë shumë të shkurtër qytetarët u zgjua dhe panë që nuk kishte parkim, dhe parkimi ishte aty ku e adresonte Veliaj që nuk ishte në asnjë kryeqytet europian dhe zbulojmë që e gjitha kjo ishte një aferë.

Tjetra ishte një kompani publike Tirana ADC që 99% të shpenzimeve, i kishte operative, kishin blerë makina për vete.” – tha Kalemaj në studion e MCN s.

Të fundit