Flash News

E-TJERA

"Kam qenë me PD-në që para se të lindja", Jozefina Topalli tregon angazhimin e ri politik

"Kam qenë me PD-në që para se të lindja", Jozefina
Jozefina Topalli

Ish-kryeparlamentarja demokrate, Jozefina Topalli, ka deklaruar së fundmi se do të nisë një angazhim të ri politik, teksa shprehet se do t’i bashkohet “Lëvizjes për ndryshim”.

Në një intervistë për "ABCNews", Topalli ka theksuar se formati në të cilën ajo do të bëhet pjesë më 28 tetor nuk është parti dhe nuk ka lidhje me partinë.

Më tej ajo shton se nuk do ta tradjhëtojë Partinë Demokratike, me të cilën shprehet se ka qenë mbështetëse edhe para se të lindte.

“Unë nuk do rri të bëj sehir. Nuk kanë qëndruar as në vitin 97 kur kam rrezikuar jo një herë por disa herë të lija dhe fëmijët e mi jetim. Nuk do bëj sehir as sot.

Dhe as nuk impresionohem nga asnjë sjellje enveriste! Dëgjoj sulmet e një pale  e pastaj të palës tjetër që për karriget e tyre merren vesh aq bukur dhe më kujtojnë vetëm fletërrufetë e kohës së vjetër.  Unë të vërtetat e mia me parti pa parti do t’i them .E vërteta është Liria ime. Të mërkurën do i bashkohem një grupi që quhet “Lëvizja për Ndryshim.

 “Nuk është Parti. As ka lidhje me Parti. Ata shohin që vendi po boshatiset. E shohin si dramë dhe duan ta bëjnë kauzën e tyre. Unë do ti mbështes. Po të ketë iniciativa të tjera, lëvizje të tjera që synojnë të mirën e njerëzve e të vendit  prapë do ti mbështes. Por ajo nuk është Parti. Por që të kesh frikë nga partitë në pluralizëm më çudit e më bën të mendoj.

Angazhimi im në çështje publike dhe politike është i gjatë. Për paradokset e historisë sonë, në fakt ka qenë e përcaktuar që para se të lindja.

Ndaj dhe kam thënë se unë kam qenë me Partinë Demokratike që para se të lindja. Kjo ka qenë e lidhur me historinë dhe fatin e familjes sime, të qytetit ku kam lindur e rritur dhe të vendit tim. Unë jam në bindje europianiste. Nuk sulmoj faqen e Facebook të SHBA apo të ambasadorëve të tjerë të perëndimit kur punët e karriges nuk shkojnë mirë, përmes rrogëtarëve të kunatit", ka deklaruar Topalli.

Të mërkurën Lëvizja për Ndryshim pritet të prezantojë projektin e saj politikë. Pjesë e këtij formacioni të ri pritet të jenë të rinj dhe pedagogë të paangazhuar në politikë.

Të fundit