Flash News

E-TJERA

Kim thirrje Presidentit dhe Kuvendit: Veproni me urgjencë, Gjykata Kushtetuese të ngrihet brenda 31 dhjetorit

Kim thirrje Presidentit dhe Kuvendit: Veproni me urgjencë, Gjykata

Ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri Yuri Kim reagoi, pasi KED miratoi listën me 3 anëtarë për Gjykatën Kushtetuese që do t’i dërgohet Presidentit dhe më pas Kuvendit.

Kim thotë se vendimi i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi tregoi gadishmërinë e tij për bashkëpunim për krijimin e Gjykatës Kushtetuese.

Përmes një postimi në Tëitter, Kim i bëri thirrje Presidentit dhe Kuvendit të veprojnë me shpejtësi për të ngritur këtë gjykatë brenda 31 dhjetorit.

Postimi i plotë:

Mbledhja e djeshme e KED tregoi bashkëpunimin e tij. Presidenca dhe Parlamenti duhet të veprojë me shpejtësi në përputhje me opinionin e Komisionit të Venecias. Kjo do jetë një hap më tej për ngritjen e Gjykarës Kushtetuese brenda 31 dhjetorit. Palët duhet të veprojnë me urgjencë.

Ditari politik

Të fundit