Flash News

E-TJERA

Kombëtarja zyrtarisht pa trajner, Edi Reja e mbyll me kuqezinjtë

Kombëtarja zyrtarisht pa trajner, Edi Reja e mbyll me kuqezinjtë

Kombëtarja kuqezi është zyrtarisht pa trajner pasi kontrata e Edoardo Rejës me Federatën Shqiptare të Futbollit përfundoi pak ditë më parë.

Stoli i kuqezinjve tashmë mbetet vakant për trajnerin e ri që pritet të ulet në drejtimin e kombëtares shqiptare.

Ndeshja me Armeninë ishte e fundit për Rejën. Mbetet për t’u parë nëse Armando Duka do të vendosë të rinovojë me Rejën apo do të zgjedhë një trajner të ri.

Trajneri Italian mori drejtimin e kombëtares shqiptare në prill të vitit 2019, pas largimit të Kristian Panuçit që e mbylli rrugëtimin e tij me kuqezinjtë me humbjen 0-2 me Turqinë në “Loro Boriçi”.

Në drejtimin e kombëtares shqiptare në 38 ndehsje në total, Reja ka regjistruar 14 fitore, 9 barazime, 15 humbje dhe një golavarazh të përgjithshëm 46 të shënuar dhe 45 të pësuar.

Suksesi i tij i parë ishte në Ligën e Kombeve, ku Shqipëria u ngjit nga Liga C në B. Po ashtu edhe në kualifikueset e Botërorit 2022, Reja është trajneri që ka grumbulluar më shumë pikë për Shqipërinë.

Ndërsa viti 2022 rezultoi një dështim për Rejën i cili nuk arriti dot t’i jepte kombëtares përfaqëismin e denjë në kompeticion.

Të fundit