Flash News

E-TJERA

Koncesioni i sterilizimit, Ilir Beqaj paraqitet në GJKKO

Koncesioni i sterilizimit, Ilir Beqaj paraqitet në GJKKO

Ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, është paraqitur në SPAK. Beqaj pritet të merret në pyetje lidhur me hetimet e nisura për koncesionin në fjalë.

Dy ditë më parë, SPAK i caktoi masën “detyrim paraqitje”. Beqaj akuzohet nga SPAK për veprën penale të shpërdorimit të detyrës.

Deri tani nga hetimi i SPAK ai është zyrtari më i lartë nën akuzë për shkeljet e konstatuara me kontratën e partneritetit publik-privat të sterilizimit me vlerë 100 milionë euro, pas arrestimit në gusht të këtij viti të biznesmenit Ilir Rrapaj dhe zëvendësit të tij në Ministrinë e Shëndetësisë, Klodian Rrjepaj.

Të fundit