Flash News

E-TJERA

Kontrabandë mallrash në Rinas/ Arrestohen 9 persona, mes tyre 4 doganierë

Kontrabandë mallrash në Rinas/ Arrestohen 9 persona, mes tyre 4
Foto Ilustruese

Policia ka arrestuar 9 persona në Rinas, pasi dyshohet se fusnin mallra kontrabandë në vendin tonë. Në pranga kanë rënë 5 kontrabandistë dhe 4 punonjës të Rinasit, një shef sektori dhe doganierë.

Në njoftimin e policisë thuhet se, në kuadër te operacionit “Rinas Ekspres” u bë e mundur arrestimi në flagrancë i shtetasve: Byordi Kasmit, Alkida Lazrit, Qani Lazrit, i dënuar më parë për kontrabandë më mallra që i nënshtrohen regjimit doganor, Lonora Legisit dhe Altin Legisit.

Gjithashtu u arrestuan doganierët: Baftjar Kazias, Shef Sektori në Rinas; Theodhor Naçi, doganier; Muhamet Liçaj, vëzhgues si doganier i fizikut; Edlira Saliaj, vëzhguese si doganiere e fizikut.

Personat e sipërpërmendur janë kapur dje në flagrancë në rrugën Rinas-Kashar me një sasi mallrash konfeksione pasi kishin kaluar regjimin doganor të pikës kufitare Rinas, duke shmangur dhe mosdeklaruar tërësisht detyrimet doganore.

Materialet e sekuestruara janë:

1. Tre automjete që kanë shërbyer për transportin e ketyre mallrave të dyshuar kontrabandë pas daljes nga dogana:

2. 90 pallto të markave të ndryshme

3. 100 xhupa të markave të ndryshme

4. 70 triko (bluza) të markave të ndryshme

5. 60 kostume sportive të markave të ndryshme

6. 30 palë kepucë të markave të ndryshme

7. 50 fustane të markave të ndryshme

8. 20 cope canta të markave të ndryshme

9. 50 bluza të markave të ndryshme

10. 15 aparate celularë të markave të ndryshme

 

Ditari politik

Të fundit