Flash News

E-TJERA

Korrupsion në portin e Vlorës, AMP dërgon tre policë në prokurori

Korrupsion në portin e Vlorës, AMP dërgon tre policë në

Agjencia e Mbikqyrjes Policore ka dërguar në Prokurori 3 efektivë të policisë dhe dy persona të tjerë pasi dyshohet se janë përfshirë në akte korruptive këtë të enjte.

Hetimet paraprake ndaj tyre janë kryer pas transmetimit në media të pamjeve filmike, ku pas këqyrjes së tyre rezulton se punonjësit e Policisë dyshohet se kanë shpërdoruar detyrën, duke siguruar kushtet për kalim të paligjshëm të kufirit të një shtetasi (gazetar investigativ) drejt Italisë kundrejt përfitimit monetar.

Procedimi penal është kryer në ngarkim të shtetasve:

56-vjeçari, Inspektori me inicialet P.H. me detyrë Nd. Specialist Kontrollor në Stacionin e Policisë Kufitare Port Vlorë i cili dyshohet për “Shpërdorim detyre”.

55-vjeçari, Inspektori me inicialet SH.L. me detyrë Nd. Specialist Kontrollor në Stacionin e Policisë Kufitare Port Vlorë i cili dyshohet për “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Shpërdorim detyre”.

56-vjeçari, Inspektori me inicialet G.Z., me detyrë trup shërbimi në Stacionin e Policisë Kufitare Port Vlorë i cili dyshohet për “Shpërdorim detyre”.

60-vjeçari me inicialet F.D., i cili dyshohet për kryerjen e veprës penale “Falsifikim i vulave, stampave ose i formularëve”.

56-vjeçaru me inicialet G.M., i cili dyshohet për “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike” e “Ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit”.

Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar kompjuter, formular ftese etj. Hetimet vijojnë në bashkëpunim me Prokurorinë e Vlorës nëse ka persona të tjerë të përfshirë dhe vënien para përgjegjësisë penale.

Të fundit