Flash News

E-TJERA

Kreu i opozitës bullgare: I jap dritë jeshile negociatave për RMV dhe Shqipërinë

Kreu i opozitës bullgare: I jap dritë jeshile negociatave për RMV

“I kam kërkuar deputetëve të GERB-it, nëse më besojnë, ta mbështesin propozimin, nëse Petkovi trembet, do të jenë 59 deputetë për t'i dhënë dritën jeshile Maqedonisë dhe Shqipërisë.” Kështu tha Ish-kryeministri bullgar dhe kreu i opozitës, Boyko Borisov, në një konferencë për shtyp në selinë e partisë, raporton Euronews Bulgaria.

Partia opozitare lexoi të shtunën për kornizën negociuese për Maqedoninë e Veriut, ku Borisov u shpreh se beson te presidenti francez Emannuel Macron dhe Këshilli Evropian. Borisov ka rë në dakord me propozimet e Parisit që përfshijnë kërkesat bullgare në kuadrin negociator të Maqedonisë së Veriut, në mënyrë që BE-ja të garantojë zbatimin e tyre.

“Kiril Petkov i lejon vetes të gënjejë në Bruksel se po e pengon ministri i Slavi Trifonov, se po e pengon GERB-i. Më kërkuan 7 vota mosbesimi dhe nuk thamë se mafia dëshiron të na rrëzojë.

Sot, nëse palët bien dakord bashkë, këtë propozim ia paraqesim Komisionit të Punëve të Jashtme (për mbledhje të jashtëzakonshme). Me këtë pushtet pas meje, ne duam të bëjmë punën e tij, duam ta zgjidhim çështjen me Maqedoninë sonte”, tha Borisov.

Me pranin e propozimit francez nga opozita bullgare, pritet që të vendosë parlamenti nëse do të heqë veton e vendosur ndaj Maqedonisë së Veriut, dhe t’i hapet rruga e integrimit Shkupit dhe Tiranës, që deri tani kanë mbetur të bllokuara.

Të fundit