Flash News

E-TJERA

Kryeministri holandez: Me Ramën gati u kapëm fizikisht në samitin e Sofjes

Kryeministri holandez: Me Ramën gati u kapëm fizikisht në samitin

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte ka rrëfyer prapaskenat e samitit të Sofjes, ku gati sa nuk ëhstë kapur fizikisht me homologun shqiptar Edi Rama.

 Mes të tjerash ai evidentoi dhe një nga problemet që vuan sot vendi ynë, që janë vakancat në gjyqësor.

Më kujtohet samiti i Ballkanit Perëndimor në Sofje, ku gati u kapëm fizikisht me njëri-tjetrin. Por ende asokohe mbanim pas çështjet e anëtarësisë. Megjithatë, Shqipëria ka punuar për këto çështje.

Kemi pasur bashkëpunim. Ka një problem të vendeve të lira për gjyqtarë në Shqipëri, pasi është pastruar sistemi, por ndërkohë duhet të plotësohen këto vende bosh. Njerëzit duhet të shkollohen. Nuk jemi arritur maksimum por dhe në Holandë nuk janë të përsosur”, tha Rutte.

 

Të fundit