Flash News

E-TJERA

“Kthehuni në vendin e derrave”, polici gjerman nën hetim për racizëm ndaj shqiptarit

“Kthehuni në vendin e derrave”, polici gjerman nën hetim

Një oficer i policisë gjermane në Giessen është vënë nën hetim pasi në një video të shpërndarë në platformën e Tik Tok, oficeri ka fyer dhe ofenduar me fjalë të rënda një emigrant shqiptar.

Lajmi konfirmohet nga mediat gjermane, të cilat raportojnë se prokuroria publike po heton zyrtarin policor për shkak të dyshimit fillestar për fyerje dhe nxitje të urrejtjes, ndërsa do të ketë edhe masa disiplinore për efektivin.

Në videon e shpërndarë në Tik Tok, efektivi dëgjohet teksa i thotë shqiptarit: “Vazhdo dhe dil jashtë. Ik, mik, ose do ta harroj veten. Kthehuni në vendin tuaj të derrit.”

Shqiptari dyshohet se është arrestuar për një çështje penale dhe më pas është deportuar në Shqipëri.

Të fundit