Flash News

E-TJERA

“Lëvizin drejt Turqisë dhe Spanjës”, autoritetet greke tregojnë si trafikohet droga nga shqiptarët

“Lëvizin drejt Turqisë dhe Spanjës”, autoritetet

Televizioni kombëtar në Greqi, “ERT” i ka kushtuar vëmendje trafikut të drogës me mjete lundruese nga Shqipëria në Turqi dhe nga Maroku në Spanjë.

Kreu i Drejtorisë së Antidrogës së Athinës, Spyros Tsardakas, ka folur për rrugët detare të trafikut. Ai thotë se transporti bëhet me skafe të shpejta dhe preferohen nga grupet kriminale në Greqi, Itali por edhe në Spanjë.

“Po flasim për skafistë që i gjejmë vetëm në garat e skafeve. Këto skafe janë shumë të shpejta, flasim për 60-70 milje më e pakta e shpejtësisë së tyre, vlera e të cilave i kalon 400.000 euro. Nisin nga Shqipëria, mbërrijnë në buzë të Peloponezit, ku mbushen me karburant."

"Më pas arrijnë në brigjet e Turqisë, dorëzojnë kanabisin, i cili aty ka vlerë më të shtrenjtë, e shkëmbejnë kryesisht me heroinë dhe kthehen pas. Kemi evidentuar shqiptarë, të cilët ne i kishim objektiv për veprimtarinë e tyre kriminale dhe që në vazhdim kanë vepruar në zonën e Spanjës.”, tha ai.

Koha më e përshtatshme e veprimtarisë së gomoneve me drogë, sipas reportazhit, është ajo kur deti është 6-7 ballë me qëllim që ato mos të kapen nga autoritetet.

 

Të fundit