Flash News

E-TJERA

"Lumenj droge nga Shqipëria", media italiane: Si çuan përgjimet në arrestimin e ish-zëvendësminstres dhe një prokuroreje

"Lumenj droge nga Shqipëria", media italiane: Si çuan

Prestigjozja italiane Il Giorno i ka kushtuar një artikull aksionit të disa ditëve më parë kundër një rrjeti të gjerë të kokainës, që drejtohej nga tre shqiptarë. Kujtojmë që operacioni i autoriteteve shqiptare, italiane e jo vetëm çoi në arrestimin e 43 personave dhe në sekuestrimin e mbi 4 milionë lekëve.

Il Giorno shkruan se nga përgjimet e këtij gupi disa kohë më parë ra në pranga ish-zëvendësministrja Rovena Voda. Kjo e fundit u dënua për korrupsion me 15 muaj burg pasi mori ryshfet dhe një arkë me peshk për të punësuar një person në ministri.

Më tej thuhet se prapa hekurave në kuadër të përgjimeve të kësaj bande ka përfunduar edhe një prokurore në Shqipëri.

Pamjet e publikuara nga Guardia di Finanza mbi operacionin që mposhti bandën e trafikantëve të lëndëve narkotike që importonin drogë nga Shqipëria, tregojnë autorët në veprim teksa përgatitin dozat dhe zbulojnë disa nga truket që ata përdorin për ta fshehur.

Në videot e intervistave, shihet një nga shefat e organizatës duke i dhënë mësim një trafikanti te ri se si të presë heroinën dhe ta përgatisë atë për shitje.

Sipas asaj që u konstatua nga hetimet, banda përdori dy laboratorë, tashmë të sekuestruar, në provincat e Kremonës dhe Milanos, si bazë për transformimin e produktit të papërpunuar në doza gati për t'u shitur.

Ndër teknikat e përdorura nga banda për fshehjen e drogës ishte edhe modifikimi i makinave. Në fakt, në parafangot e makinave kanë krijuar xhepa praktikisht të pamundur për t'u parë, ku vendoseshin blloqet e drogës.

 

Të fundit