Flash News

E-TJERA

Makina, rolex dhe kokainë të sekuestruar, shkatërrohet grupi kriminal shqiptar në Belgjikë, 18 të arrestuar

Makina, rolex dhe kokainë të sekuestruar, shkatërrohet grupi

Një grup kriminal ku në bërthamën e tij, si shpesheherë qëndrojnë shqiptarët është shkatërruar këtë të martë në Belgjikë.

Policia kreu 21 kontrolle në Liège, Seraing, Saint-Nicolas, Grâce-Hollogne, Jemeppe, Verviers, Marche-en-Famenne, Houffalize dhe Morlanëelz, duke vënë pas hekurave 18 persona.

Sipas mediave të huaja, grupi dyshohet se ka lidhje me trafikun e kokainës dhe kanabisit, e në operacion kanë marrë pjesë mbi 160 policë.

Makina, rolex dhe kokainë të sekuestruar, shkatërrohet grupi

Prokurori Publik i Lièges u shpreh: Ky operacion u krye me mbështetjen e njësive speciale të policisë federale, PJF-ve të Luksemburgut dhe Charleroi, zonave policore të Ans/St Nicolas, Grâce-Hollogne/Aëans, Famenne-Ardennes, njësitë federale të menaxhimit të përgjithshëm. e policisë administrative (mbështetja e qenve dhe menaxhimi i sigurisë/DAS) dhe shërbimet e Drejtorit Koordinues të Liège (CIK). Aksioni bëri të mundur konfirmimin e ekzistencës së një trafiku të mirëorganizuar të kokainës dhe kanabisit në një periudhë të paktën katërvjeçare.

Organizata, e cila përdori telefona celularë të koduar Sky ECC deri në mars 2021, vazhdoi aktivitetet e saj në të gjithë Lièges dhe në Luksemburg.

Makina, rolex dhe kokainë të sekuestruar, shkatërrohet grupi

Policia sekuestroi:

–Kokainë me 800 gr dhe produkte prerëse të paketuara në një arkë

– Dhjetra fishekë kokaine të shpërndara në adresa të ndryshme por edhe në kapo të vendosura në disa automjete

– Pajisje për paketimin dhe shitjen e kokainës

– Një plantacion kanabisi me kapacitet +/- 600 bimë u zbulua në Verviers si dhe pajisje dhe mbetje plantacionesh në Houffalize dhe Jemeppe

– 33 mjete ende për t'u vlerësuar, por që vlerësohen +€300,000.

– Paketat e kartëmonedhave për një shumë prej më shumë se 30,000 € në para të gatshme.

– Pasuri të konfiskuara nga llogaritë në vlerë prej afro 70,000€.

– Një orë Rolex, televizorë me ekran të sheshtë, mallra luksi (mallra Vuitton.)

– Dokumente false italiane dhe sllovene

Pesë persona u vunë në urdhër-arrest më 20 mars për trafik droge dhe pjesëmarrje në organizatë kriminale. Gjashtë të dyshuar të tjerë u patraqitën sot më 21 mars në gjykatën hetuese për një vendosje të mundshme nën urdhër-arresti.

Të fundit