Flash News

E-TJERA

Manchester City zbret nga froni Realin, njihuni me klubet më të vlefshme në Evropë

Manchester City zbret nga froni Realin, njihuni me klubet më të

Manchester City është klubi më i vlefshëm në Evropë, sipas një studimi të “Football Benchmark”, i cili i vlerëson “qytetarët” në rreth 4.1 miliardë euro. Podiumi plotësohet nga Manchester United. Bie në sy fakti që në top-10 janë 6 klube angleze. Manchester City, i rikonfirmuar kampion në Premier League, u ngjit në fron për herë të parë që nga viti 2016, kur u publikua lista e parë, dhe rrëzon Realin e Madridit nga froni, “mbret” në katër vitet e fundit.

Klubi mbetëror, gjithsesi, është shumë afër City-t sa i përket vlerës, i dyti me mbi 4 miliardë.

“Football Benchmark” merr në konsideratë për këtë studim 50 klubet evropiane me më shumë të ardhura operative dhe ato që zënë 50 vendet e para në renditjen e UEFA-s.

Nëse një klub nuk i plotëson këto kritere, merren në konsideratë 30 më të parat që ndiqen më shumë në rrjetet sociale: Twitter, Instagram, YouTube, TikTok dhe Weibo që nga 1 janari. Kriteret e vlerësimit janë këto: fitimi, popullariteti, potenciali sportiv, të drejtat e transmetimit dhe pronësia e stadiumit. City ka kapërcyer pesë vende nga viti i kaluar, duke u ngjitur në majë si rezultat i të ardhurave rekord dhe potencialit më të madh sportiv.

Të fundit