Flash News

E-TJERA

Marrëveshja për refugjatët, reagon Presidenti i Konferencës së Ipeshkvijve Italianë: Është një pranim i paaftësisë

Marrëveshja për refugjatët, reagon Presidenti i Konferencës

Marrëveshja që qeveria italiane nënshkroi me Tiranën këtë javë për ngritjen e qendrave të emigrantëve në Shqipëri është një pranim i pamundësisë për t'i pritur ato, tha të mërkurën Presidenti i Konferencës së Ipeshkvijve Italianë dhe kryepeshkopi i Bolonjës, kardinali Matteo Zuppi.

"Kam lexuar për këtë, duhet të presim dhe të shohim, në vetvete është një pranim i paaftësisë sepse nuk është e kuptueshme pse pritja nuk duhet të organizohet më mirë, për këtë nuk mund të ketë dyshim," tha Zuppi në margjinat e prezantimit të një raporti nga Fondacioni i Migrantëve, shkruan ANSA

 “Duket se ka diskutime edhe brenda mazhorancës, ajo që sigurisht është e rëndësishme është që të kemi një sistem pritjeje që të sigurojë siguri për të gjithë, si për ata që priten, ashtu edhe për ata që marrin”, shtoi ai.

Sipas marrëveshjes që Meloni nënshkroi të hënën në Romë me kryeministrin shqiptar Edi Rama, emigrantët e shpëtuar në det nga autoritetet italiane do të dërgoheshin në Shqipëri.

Ai nuk do të zbatohet as për migrantët e kapur nga anijet e kërkim-shpëtimit të drejtuara nga OJQ-të, për ata që zbarkojnë në Itali ose për të miturit, gratë shtatzëna dhe njerëzit e cenueshëm.

Në portin veriperëndimor shqiptar të Shëngjinit, thotë marrëveshja, Italia do të trajtojë procedurat e zbarkimit dhe identifikimit dhe do të krijojë një qendër pritjeje dhe kontrolli të parë.

Në Gjadër, gjithashtu në Shqipërinë veriperëndimore, do të ngrejë një qendër tjetër për azilkërkuesit nga të ashtuquajturat vende të sigurta të origjinës përgjatë vijave të qendrës në portin sicilian të Pozzallo, ku njerëzit mbahen për kohën e nevojshme për të kryer procedurat e përshpejtuara të përcaktimit të azilit.

Të fundit