Flash News

E-TJERA

Masa ndaj Beqajt, ish-kryeprokurorja: Pagesat e fryra vazhdojnë, pavarësisht hetimeve

Masa ndaj Beqajt, ish-kryeprokurorja: Pagesat e fryra vazhdojnë,

Ish-kryeprokurorja e Tiranës, Elisabeta Imeraj foli për koncesionin e sterilizimit dhe masën ndaj ish-ministrit të Shëndetësisë Ilir Beqaj.

E ftuar në emisionin “Open” në News24  Imeraj u shpreh edhe pse hetimet vijojnë, pavarësisht nga pagesat e fryra ato vazhdojë të bëhen, teksa mori si shembull edhe çështjen e inceneratorëve.

Shpërdorimi i detyrës është një vepër që mund të fushës çdo vepër aty. Në rastin konkret të shohim faktin penal, mungesa ose mosveprimi i Beqajt për konfliktin e interesit me Rrapajt dhe Rrjepaj, leninë dhe krijimin e kushteve të favorshme për atë që të do fitonin trenin. Pra me pak fjalë mungesa e konkurrencës së drejtë. Mënyra se si është zbatuar koncesioni i sterilizimit ka probleme.

Ajo që duhet bërë sot e tutje në thelb është një veprimtari që vazhdon. Po të marrim shembull inceneratorët, paratë vazhdojnë e paguhen. Pavarësisht nga pagesat e fryra këto pagesa vazhdojnë. Çfarë kemi zgjidhur nga këto hetime? Interesi publik është që këto para të mos paguhen kot së koti.”, u shpreh ajo.

 

Të fundit