Flash News

E-TJERA

Me 74 vota pro, miratohet marrëveshja e Portit të Durrësit, mungon Rama

Me 74 vota pro, miratohet marrëveshja e Portit të Durrësit,

Kuvendi ka miratuar marrëveshjen e Portit të Durrësit, pas një seance të gjatë maratonë me tensione e diskutime pro e kundër projektit.

Marrëveshja është miratuar me 74 vota pro dhe 35 vota kundër. Gjatë procesit të votimit, kryeministri Edi Rama nuk ka qenë i pranishëm pavarësisht se nga foltorja i doli zot ta çonte deri në fund projektin e kundërshtuar edhe nga Bashkimi Evropian.

Unioni anuloi një ditë më parë grantin prej 28 milionë euro për projektin e Portit të Durrësit. Në një reagim për REL, zyra e BE-së në Tiranë, thoshte se shkak për anulimin e grantit, ishin modifikmet e bëra në projekt.

Ndërsa zv.kryeministrja Belinda Balluku deklaroi nga Kuvendi se kishte qenë ajo e cila kërkoi me shkresë anulimin e kredisë, që sipas saj ishte për shtimin e rezervave të grurit dhe qymyrit në Portin e Durrësit.

Të fundit