Flash News

E-TJERA

Me biznes 30 mln euro nga inceneratorët, gazetari tregon ‘sekretin’ pas Thanas Çanit: S’e kap as ligji

Me biznes 30 mln euro nga inceneratorët, gazetari tregon

Gazetari Elton Qyno ka publikuar të dhëna të reja lidhur me skandalin e publikuar një ditë më parë ku në emër të të moshuarit, Thanas Çani dhe 90 vjeçares Haxhire Gurakuqi figuronte një biznes me vlerë 30 milionë dollarë në Lezhë, për të cilin kjo e fundit deklaroi se nuk kishte asnjë dijeni.

Qyno shkruan në një postim në Facebook se Çani i njohur ndryshe edhe si "Tano Karidi i Brakës" në Tiranë, rezulton të jetë kushëri i ish-ministrit të Energjetikes, Damian Gjiknurit, njëherësh koordinator politik i PS në Elbasan.

Madje, gazetari thotë se Çani edhe pse akuzohet si i implikuar në inceneratorin e Tiranës, nuk preket nga ligji procedural penal pasi s’mund të caktohet mase sigurimi siç është "Arresti ne burg" për shkak të moshës së tij 90-vjeçare.

Postimi:

Thanas Çani alias "Tano Karidi i Brakës" ne Tirane.

90-vjeçari pronari i kompanise "Lumi 06" dhe "Sopotonia", rezulton te jete kusheriri i ish-ministrit te Energjitikes, Damian Gjiknurit, njeheresh koordinatorit politik te PS ne Elbasan.

Thanasi eshte nga fshati Kudhes i Vlores por prej vitesh eshte dislokuar ne nje apartament ne katin e 3 te nja pallati 5 katesh ne lagjen e "Brakes".

Edhe pse zoteron kompani miliona euro dhe te implikuara ne inceneratorin e Tiranes,bosi i "Brakes" dhe kusheriri i Damian Gjiknurit kujdeset per modestine, duke jetuar ne nje apartament te vogel 2+1 te ndertuar me pune vullnetare ne nje pallat 5 katesh.

Ose ndruaj se Thanasi eshte vertet nje pensionist si gjithe te tjeret qe jetojne ne modestine e skajshme, dhe manovrat me pagesat e parave te inceneratoreve, i kane bere kusherinjte e tij bombera ne Keshillin e Ministrave.

Puna eshte bomberat jane kujdesur qe vjedhjen e parave ta bejne jo vetem me se miri, por edhe te kujdesen qe asnjeri te mos arrestohet nese zbulohet skema.

Thanasin tashme se kap as ligji procedurial penal,se eshte ne moshen 90-vjecare dhe smund te caktohet nje mase sigurimi ekstreme sic eshte "Arresti ne burg".


 

Të fundit