Flash News

E-TJERA

Media britanike publikon shifrat: Mbi 11 mijë shqiptarë kanë hyrë ilegalisht në Angli gjatë 9 muajve të fundit

Media britanike publikon shifrat: Mbi 11 mijë shqiptarë kanë

Migrimi neto në MB është rritur në 504,000 deri në qershor 2022, sipas statistikave të reja të Home Office.

The Sun shkruan se kjo është shifra është më e larta që Britania e Madhe ka parë që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, me rekordin e mëparshëm të pasluftës të vendosur në 390,000 në 2015.

Numri i emigrantëve që erdhën në Britaninë e Madhe në vitin 2021 ishte 173,000 – që do të thotë një rritje prej 191 për qind.

Statistikat e reja vijnë pasi Suella Braverman, Sekretarja e Brendshme përballet me një presion në rritje për të trajtuar çështjen e gomoneve të vogla që mbërrijnë në Britani.

Ka një sërë arsyesh pse statistikat e fundit të migracionit në Mbretërinë e Bashkuar janë jashtëzakonisht të larta, ku shumë prej tyre janë ngjarje të mëdha globale. Këto përfshijnë fundin e kufizimeve të bllokimit pandemik, periudhën e parë të plotë pas tranzicionit nga BE, luftën e Putin në Ukrainë, rivendosjen e afganëve dhe një rrugë të re vizash për shtetasit britanikë jashtë shtetit të Hong Kongut.

Ekziston edhe çështja e një rritjeje të madhe të migracionit të paligjshëm.

Rreth 33,000 emigrantë kanë hyrë në Britani në mënyrë të paligjshme në nëntë muajt e parë të këtij viti.

Nga kjo shifër 11,241 erdhën nga Shqipëria.

Të fundit