E-TJERA

Media greke: E pamundur të kontrollosh në kufi hashashin që vjen nga Shqipëria, kanë taktika dhe mbështetje nga qeveria

Media greke: E pamundur të kontrollosh në kufi hashashin që vjen
Foto ilustruese

Media greke ka risjellë në vëmendje një reportash të BBC që u publikua në fund të vitit të kaluar që lidhet me trafikun e lëndëve narkotike nga Shqipëria drejt shtetit helen.

"Rruga e hashashit është e hapur plotësisht përmes Shqipërisë", shkruan "Protothema"

Sipas kësaj të fundit, është e pamundur të kontrollohet kufiri greko-shqiptar pavarësisht përpjekjeve të rojeve kufitare greke dhe forcave Frontex . "Taktikat e tregtarëve shqiptarë të drogës me organizimin perfekt dhe korrupsioni në vendin fqinj dhe mbështetja indirekte e kryeministrit Edi Rama për kultivuesit e hashashit janë arsyet kryesore të trafikimit të lëndëve narkotike", shkruan media greke.

Gjithashtu shton se lënda narkotike që vjen nga Shqipëria nuk ka destinacion vetëm Greqinë, por edhe vende të tjera të Evropës. Në një pjesë të shkëputur nga reportazhi i BBC, thuhet: Kufiri malor me Shqipërinë është rruga më e madhe tokësore për tregtimin e kanabisit në Evropë. Fshati kufitar grek Haravgi i Janinës është afër në këtë rrugë por nuk ka tela me gjemba ose pengesa të tjera për shënjimin e kufirit.

Lambros Tsoumanis, një oficer i Departamentit të Policisë së Janinës, i cili ka shërbyer gjithashtu në Prokurorinë e Drogës, tha se shqiptarët shpesh mbajnë 40-50 kg qese me hashash në këmbë ose me mushka. Ata i fshehin ilaçet në vendet e paracaktuara dhe prej andej ata njoftojnë bashkëpunëtorët e tyre në Greqi për t'i marrë ato.

Ky fakt u konfirmua nga një prodhues i madh hashashi nga Avlona, ​​me të cilin foli BBC. Një oficer grek, i cili patrullon zonën pothuajse çdo ditë, tha: "Kanabisi trafikohet në këmbë nga shqiptarët që jetojnë në fshatra në anën tjetër të kufirit. Ata janë njerëz të fortë, të fortë dhe i dinë të gjitha kalimet si pëllëmbën e dorës "Ata mund të mbijetojnë me ditë në pyll." Në fakt, ata zakonisht janë të armatosur me kallashnikov.

Të fundit