Flash News

E-TJERA

Mike Pence sulmon Binden nga Shqipëria: Punon me Rusinë për programin nuklear

Mike Pence sulmon Binden nga Shqipëria: Punon me Rusinë për

Ish-zëvendës Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Mike Pence ndodhet në Shqipëri ku po zhvillon një vizitë zyrtare.

Ndalesa e parë pas mbërritjes ishte në kampin e muxhahedinëve iranianë në Manzë, ku ai ka mbajtur dhe një fjalim.

Nga Shqipëria, Pence sulmoi presidentin amerikan Joe Biden, i cili sipas tij po punon me Rusinë për programin nuklear.

Ne u bëjmë thirrje që të heqin dorë nga marrëveshja për programet bërthamore me Iranin. Ne nuk do të rinovojmë asnjë marrëveshje të tillë. Paqja është e mundur vetëm përmes forcës. Nëse Biden do të heqë masat kufizuese regjimit të Iranit, kemi një braktisje virtuale të Izraelit, jemi në këtë kontekst. Më lejoni të jem i qartë. Është një person i vetëm përgjegjës për luftën në Ukrainë, Vladimir Putin duhet të mbajë përgjegjësi.

Nuk ka asnjë dyshim që duke shkuar krah për krah me regjimin iranik, duke hapur gazsjellësin në Rusi do të ndodhin fatkeqësi të tjera në Afganistan.

E dimë që dobësia lë terren për ligësi dhe ligësia në të gjithë botën flet për dobësitë e administratës amerikane aktuale. Populli amerikan është i fortë dhe qëndron në mbështetje të lirisë. Në vendin tim populli qëndron me ju, për të krijuar një republikë iraniane demokratike”, u shpreh Pence.

 

Të fundit