Flash News

E-TJERA

Milo në ‘Politiko’: Po të mos ishte vetoja e Bullgarisë, do hapeshin negociatat për Shqipërinë

Milo në ‘Politiko’: Po të mos ishte vetoja e

Paskal Milo, ish-ministër i Jashtëm ka deklaruar se Shqipëria do të kishte ‘firmosur letrat’ për çeljen e negociatave me BE-në nëse nuk do ta pengonte vetoja e Bullgarisë për Maqedoninë e Veriut.

Në një intervistë në emisionin ‘Politiko’ në Top News, Milo tha se edhe nëse do të kishim marrë ‘OK’ në samitin e Brukselit të mbajtur javën e shkuar, nuk ka ndonjë ndryshim në pozicionin e Shqipërisë në raport me BE.

Alfred Lela: Po të mos ishte vetoja e Bullgarisë, a do ishin firmosur letrat për çeljen e negociatave?

Milo: Po, sepse një vendim i Këshillit Evropian për të hapur negociatat për konferencën e parë ndërqeveritare nuk do të thotë se u pranuam në BE, është nisja e një rruge shumë vjeçare. Nuk ka ndonjë ndryshim në pozicionin e vendit në raport me BE. Do jetë një tunel i gjatë dhe me dritëhijet e veta. Do jepej në parim se ka arritur durimi në pikën e ngopjes Ballkani”, u shpreh Milo.  

 

Të fundit