Flash News

E-TJERA

Çmimet e FSHF-së, emrat e të nominuarve për “Më të mirët 2022”

Çmimet e FSHF-së, emrat e të nominuarve për “Më

Nesër zhvillohet mbrëmja gala e Federatës Shqiptare të Futbollit, “Më të Mirët 2022” e që do të jetë momenti kulmor i një viti kalendarik ku pritet të vlerësohen protagonistët kryesorë të futbollit, djem dhe vajza, të cilët kanë shkëlqyer me paraqitjet e tyre në fushën e blertë. FSHF ka përgatitur gjithçka për një mbrëmje festive, ku nuk do të mungojë programi artistik e me të ftuar specialë, së bashku me më të mirët e futbollit.

Fituesit e çmimeve janë përzgjedhur nga vetë protagonistët e futbollit shqiptar, në një proces votimi të drejtuar nga FSHF e të nisur prej kohësh. Federata ka publikuar edhe të nominuarit për çdo kategori:

Për çmimin “Topi i Artë 2022” të nominuarit janë: Xhuliano Skuka, Mentor Mazrekaj dhe Redon Xhixha, ndërsa për “Topin e Artë 2022” për vajza finalistet janë: Sara Maliqi, Esmeralda Franja dhe Megi Doçi.

Dy trofetë “Këpuca e Artë 2022” për djem dhe vajza do të shkojnë për golashënuesit më të mirë të vitit, ndërsa për çmimin “Trajneri i Vitit 2022” kandidaturat janë: Mirel Josa, Shpëtim Duro dhe Orges Shehi. “Talenti i Vitit 2022” do të shpallet njëri mes Simon Simonit, Arinaldo Rrapajt dhe Rejan Alivodës, tre prej lojtarëve të rinj që janë paraqitur mjaft mirë vitin e kaluar.

Kurse për çmimin “Talentja e vitit 2022” janë në garë: Rosela Vasa, Gelda Kadiolli dhe Xhesika Ndoj.

Do të jepet dhe një çmim për “Arbitrin e Vitit 2022” dhe finalistët e përzgjedhur janë Juxhin Xhaja, Eldorian Hamiti e Enea Jorgji, teksa çmimi i nderit “Mirënjohje” do t’i shkojë ekipit të Vllaznisë së vajzave për suksesin e jashtëzakonshëm, duke u kualifikuar për herë të parë në fazën e grupeve të UEFA Women’s Champions League dhe duke luajtur me 16 klubet më të mëdha të Europës.

Në fund do të zbulohet “Formacioni i Vitit 2022”, me emrat e 11 lojtarëve më të dalluar përgjatë vitit për çdo pozicion, të cilët janë përzgjedhur përmes votimit nga gazetarët e emisionet sportive në vend.
Mbrëmja gala do të zhvillohet më 27 janar në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit dhe nis në ora 19:00 me eventin që do të transmetohet direkt në kanalin zyrtar të FSHF në Youtube dhe në platformën Supersport.

Të fundit